Kontrast:
Czcionka:

Przeszukaj zbiory Cyfrowego Archiwum:

MY O RZECZACH \ RZECZY O NAS (45 obiektów)

Wystawa opowiadająca o relacjach ludzi z przedmiotami jest dla mnie szczególna. Przygotowując ją, zdecydowałam się odejść od badawczego szkiełka i oka na rzecz pokazania muzealnego obiektu w innym wymiarze – emocjonalnym, relacyjnym, ludzkim.

Do współtworzenia wystawy zaprosiłam muzealników – osoby, które obecnie i dawniej pracowały w Muzeum Miasta Gdyni. Każda z nich wybrała jeden obiekt z naszych zbiorów, a następnie uzasadniła swój wybór w autorskim tekście. W selekcji muzealiów nie było istotne pochodzenie, czas powstania rzeczy, jej wartość historyczna czy materialna. Liczył się emocjonalny stosunek, jaki miała do niej dana osoba. W ten sposób muzealne obiekty zyskały swoich rzeczników.

Emocje, jakie towarzyszą obcowaniu z rzeczami, stają się często zalążkiem nowych muzealnych kolekcji, badań naukowych, działań edukacyjnych i niespodziewanych odkryć. Rezygnując z kopii eksponatów, efektownych nowych mediów czy wielkich narracji, które często instrumentalizują obiekt lub przysłaniają jego faktyczną wartość, chciałam zwrócić uwagę na istotę muzealnictwa – przedmiot. I tak właśnie rzeczy – dzięki swoim rzecznikom – stały się sercem tej wystawy.

 

Joanna Mróz

Kuratorka wystawy

 

Wystawę dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Link do bezpłatnego katalogu wystawy:

https://muzeumgdynia.pl/wystawa/my-o-rzeczach-rzeczy-o-nas/