Kontrast:
Czcionka:

Przeszukaj zbiory Cyfrowego Archiwum:

Karta ewidencyjna budynku przy ul. Olsztyńskiej 14/16 na gdyńskich Działkach Leśnych

Opis szczegółowy:

„Działki Leśne to dzielnica mojego dzieciństwa. To tutaj pod koniec lat osiemdziesiątych mój Tata wybudował dom, w którym mieszkałam przez 25 lat. I to tu od przeszło 10 lat, wspólnie z Mężem Marcinem, badam historię i prowadzę spacery architektoniczne Gdyńskiego Szlaku Modernizmu.

Karty ewidencyjne budynków z okresu okupacji niemieckiej od wielu lat budzą moją ciekawość. Są dla mnie nieocenionym źródłem wiedzy o tym, jak wyglądały poszczególne przestrzenie i obiekty na Działkach Leśnych – wśród nich domy czynszowe, wille, drewniane domki z katalogu TBO czy baraki, ale też podwórza, ogrodzenia, pergole, ogrody, drzewa, chodniki i ulice. A wszystko to rozplanowane na leśnym terenie o znacznych różnicach wysokości, z widokiem na Śródmieście, port i morze.

Ze wzruszeniem i fascynacją przyglądam się fotografiom z lat czterdziestych, na których toczy się codzienne życie, w ogrodzie suszy się pranie, dzieci bawią się przed domami… 50 lat później na tych samych ulicach to ja grałam w gumę, zjeżdżałam na sankach ze wzgórza i biegałam leśnym szlakiem w sztafecie”.

Weronika Szerle, Dział Sztuki, od 2008

Dodatkowe dane:

Obiekt należy do kolekcji:

MY O RZECZACH \ RZECZY O NAS

Kategorie obiektu:

Historia Dokument

Okres:

1939-1945

Rodzaj/typ:

karta ewidencyjna

Autor: nieznany

Data: 1940-1943

Sygnatura: MMG/HM/II/142/30

Wymiary: 21 x 21 cm

Tworzywo: papier, papier fotograficzny, atrament, ołówek

Licencja: wszystkie utwory zamieszczone w tej kolekcji NIE SĄ objęte wolną licencją