Kontrast:
Czcionka:

Przeszukaj zbiory Cyfrowego Archiwum:

Kolekcja Ievy Krūmiņy – zwyciężczyni 11. edycji Baltic Mini Textile Gdynia (6 obiektów)

 

Artystka Ieva Krūmiņa to uczestniczka niemal każdej edycji triennale miniatury tkackiej, organizowanego przez Muzeum Miasta Gdyni. Na 11. Baltic Mini Textile Gdynia w 2019 roku otrzymała Grand Prix Prezydenta Miasta – dzięki któremu miała możliwość indywidualnej wystawy prac podczas kolejnej 12. edycji konkursu.

Na wystawie zaprezentowane zostało spektrum twórczości łotewskiej artystki od złotych miniatur przez ogromne tkane gobeliny, stroje i zbroje ze złota i trawy, aż po graficzny projekt książki. Prace Krūmiņy świetnie wpisywały się w temat 12. BMTG, a artystka udowodniła, że ze zwykłej plastikowej butelki można stworzyć prawdziwy skarb.

 

O artystce:

Obecnie jest profesorką i kierowniczką na Wydziale Tekstyliów na Łotewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Rydze. Jej prace zwiedziły pół świata – brały udział w wystawach na Łotwie, a także w Korei Południowej, USA, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Polsce i na Litwie.

Ieva Krūmiņa nadaje nowe oblicze tradycyjnej sztuce tekstylnej. Materiałem, po który często sięga jest polietylen – jego półprzezroczysta struktura i kruchość idealnie oddają podejmowane przez nią tematy. Plastikowe odpady przemienia w złote, magiczne dzieła sztuki. Artystka tworzy również prace na jedwabiach, sitodruki, a nawet okładki do książek. Specjalne miejsce w jej sercu zajmują gobeliny, nad którymi praca – jak sama przyznaje – zajmuje wiele czasu, ale wszystko wynagradza płynąca z tego procesu satysfakcja.

W jej dziełach można odnaleźć jeden wspólny motyw, jakim jest natura, który przejawia się pod różnymi postaciami. Krūmiņa umieszcza w swoich pracach postać człowieka i części jego ciała: ręce, dłonie czy głowę. Odwzorowuje formy giętkich i delikatnych roślin jak koniczyny, kłosy, trawy, a także chętnie odwołuje się do postaci zwierząt – głównie ciem i motyli. Jej dzieła powstają w szkicowniku, to tam szuka dla nich odpowiedniej formy. Bawi się nią, eksperymentuje, łączy techniki.

Prezentowana kolekcja sześciu prac została przekazana Muzeum Miasta Gdyni w formie darów, po każdej (6., 7., 8., 9., 11. i 12.) edycji Baltic Mini Textile Gdynia. Miniatury prezentowane były na indywidualnej wystawie artystki towarzyszącej 12. edycji BMTG, w okresie od grudnia 2022 roku do maja 2023 roku.

Kuratorka wystawy

Katarzyna Gec-Leśniak