Kontrast:
Czcionka:

Przeszukaj zbiory Cyfrowego Archiwum:

Port gdyński w 1929 roku (44 obiektów)

Album „Stan budowy Portu w Gdyni” zawiera 46 fotografii dokumentujących gdyński port jesienią 1929 roku. Są w nim zdjęcia holenderskiego statku pasażerskiego „Zeelandia”, a także terenów wokół Basenu Marszałka Piłsudskiego (nabrzeża: Indyjskie, Rotterdamskie, Polskie, Łuszczarnia Ryżu, a także dokumentacja budowy Chłodni Portowej).

Możemy podglądać prace budowlane w porcie gdyńskim: bagrowanie kanału portowego, początek budowy mola Pasażerskiego, nabrzeża Duńskiego, mola Rybackiego. Duża część zbioru fotografii poświęcona jest molu Węglowemu, można zobaczyć nabrzeże Szwedzkie i Śląskie czy, dopiero co postawioną, wywrotnicę wagonową. Ciekawe jest ujęcie portu zewnętrznego z Kamiennej Góry. Sporo zdjęć przedstawia prace związane z pogłębianiem basenu portowego: pogłębiarki, szalandy oraz prefabrykację, holowanie i ustawianie skrzyń betonowych, tzw. kesonów.

Fotografie powstały w jednym z najbardziej znanych gdyńskich zakładów fotograficznych „Foto-Elite”, powstałym w 1928 roku. Tak więc było to jedno z pierwszych większych zleceń wykonanych przez ten zakład. Założył go, przybyły z Poznania, Bronisław Nogajewski. Niestety w następnym roku zmarł. Zakład zdecydowała się przejąć jego żona, Mieczysława, która jednak nie miała odpowiednich uprawnień. Postarała się zatem o kartę mistrzowską i przeniosła zakład na ulicę Starowiejską 7. Dzięki przedsiębiorczości właścicielki zakład „Foto-Elite” rozwijał się szybko i stał się jednym z najlepiej rozpoznawalnych adresów w przedwojennej Gdyni. Pod tym samym adresem funkcjonuje do dzisiaj zakład fotograficzny o tej nazwie.