Kontrast:
Czcionka:

Przeszukaj zbiory Cyfrowego Archiwum:

Port gdyński w 1946 roku w obiektywie Jana Bułhaka (29 obiektów)

Ciekawym zbiorem zdjęć znajdującym się w zasobach Muzeum Miasta Gdyni jest 36 fotografii autorstwa znanego polskiego artysty fotografika Jana Bułhaka, wykonanych w 1946 roku, a przedstawiających zniszczenia i działalność portu gdyńskiego.

Jan Bułhak (1876–1950) to jeden z najwybitniejszych polskich fotografików, przedstawiciel  piktorializmu, twórca tzw. estetyki bułhakłowskiej. Zdjęcia wykonane w tym nurcie przypominają grafikę i malarstwo.  Na swoich fotografiach uwieczniał piękno Polski, a po wojnie dokumentował zniszczenia polskich miast.

W swoich podróżach, zarówno przed wojną, jak i po niej odwiedzał również Gdynię. Owocem jego podróży z 1946 roku są zdjęcia portu gdyńskiego zamieszczone w albumie oprawionym w szary karton, z naklejoną kartką z tytułem napisanym odręcznie przez autora zdjęć: „Jan Bułhak. Gdynia/ w r. 1946”. Na wartość albumu wpływają nie tylko zdjęcia wybitnego artysty, ale również – znajdująca się na wewnętrznej części wierzchniego fragmentu okładki – odręcznie napisana przez  Bułhaka dedykacja dla  Eugeniusza Kwiatkowskiego: „Panu Ministrowi / Eugeniuszowi Kwiatkowskiemu / Twórcy Gdyni, niestrudzonemu rzecznikowi / polskiej potęgi morskiej / składa w hołdzie / J. Bułhak/ Warszawa 1946”.

Zdjęcia formatu 13 x 18 cm naklejone są pojedynczo na karty albumu. Przedstawiają m.in. budynek Dworca Morskiego, statki w porcie gdyńskim (m.in. „Morska Wola”), zniszczone nabrzeża: Angielskie, Duńskie, Pomorskie, Rybne, Kutrowe, Prezydenta oraz prace przeładunkowe na nabrzeżach: Francuskim, Polskim, Stanów Zjednoczonych, Indyjskim.