Kontrast:
Czcionka:

Przeszukaj zbiory Cyfrowego Archiwum:

Zakład Fotografii Użytkowej – Gdynia lat 30. XX wieku na kliszach Henryka Poddębskiego (267 obiektów)

W latach 30. XX wieku Gdynia przeżywała swój największy rozkwit. Ukończono budowę portu, który stał się największym portem bałtyckim i jednym z najnowocześniejszych w Europie. W ciągu zaledwie kilkunastu lat mała wioska rybacka stała się ponad studwudziestotysięcznym miastem, z nowoczesną zabudową mieszkalną, w pełni wyposażonym portem przystosowanym dla statków dalekomorskich i z kwitnącym handlem. To wszystko zostało uwiecznione na fotografiach Henryka Poddębskiego, które powstały podczas jego krajoznawczych podróży na wybrzeże w latach 1935–1938. Na zdjęciach tych możemy podziwiać nowatorskie budynki: dworzec kolejowy, gmach poczty, budynek sądu okręgowego, hale targowe czy Instytut Morski. Podglądamy także życie toczące się w samym porcie, na nabrzeżach czy przed Dworcem Morskim. Oprócz Gdyni i portu, na zdjęciach znalazło się również Orłowo, stanowiące atrakcyjny cel wypoczynkowy tamtych czasów.

Zbiór 536 negatywów celuloidowych, znajdujący się w zbiorach Muzeum Miasta Gdyni jest przykładem fotografii krajoznawczej, reportażowej, ale także doskonałego warsztatu fotograficznego autora – unikającego ingerencji w odbitkę.

Zakład Fotografii Użytkowej to nazwa, którą posługiwał się Henryk Poddębski na jednym ze swoich stempli autorskich, jakim sygnował odwrocia odbitek. Fotografie jego autorstwa były bowiem rozpowszechniane w całej Polsce na łamach przewodników PTK, prasy (choćby miesięcznika „Morze”) czy na pocztówkach; służyły szerzeniu wiedzy o Polsce oraz zachęcaniu do wycieczek krajoznawczych. Miały również wymiar propagandowy, wspierany przez władze, dążące do odbudowy kraju zniszczonego przez wojnę i wskrzeszenia polskości na terenach odzyskanych po 123 latach zaborów.

Katarzyna Piotrowska