Kontrast:
Czcionka:

Przeszukaj zbiory Cyfrowego Archiwum:

Historia szkolnego mundurka (29 obiektów)

Począwszy od kadrów związanych z pionierską działalnością dr. Teofila Zegarskiego, protoplasty nowoczesnej oświaty na Pomorzu w dwudziestoleciu międzywojennym, aż po okres rozkwitu Szkoły Morskiej oraz rozwój edukacji w kontekście nowych budynków szkolnych i form przekazywania wiedzy – „Historia szkolnego mundurka” to kompleksowy portret rozwoju dziejów gdyńskiej edukacji. Poznajemy uczniów na różnych jej szczeblach, od lat 20., poprzez okres okupacji niemieckiej, po lata 70. XX wieku. Pomimo różnic gospodarczych i politycznych czasów, w jakich przyszło im żyć, dzieci przejawiają te same emocje i mają ten sam obowiązek edukacji. Zmiany widoczne są w trendach ubioru, wnętrzach sal szkolnych, otoczeniu uczniów. 

Dzięki zachowanym fotografiom możemy przenieść się we wspomnieniach do tamtych chwil, w których sami byliśmy uczniami i dziś pokazać dzieciom, jak wyglądał świat gdyńskiego ucznia kiedyś.

Kolekcja zdjęć „Historia szkolnego mundurka” to prezentacja obiektów ze zbiorów Muzeum Miasta Gdyni składających się na niezwykłą ekspozycję prezentowaną w Galerii „Klif” od 18 października do początku grudnia 2019 roku.