Kontrast:
Czcionka:

Przeszukaj zbiory Cyfrowego Archiwum:

Dawno temu nad Bałtykiem. Gdynia lat 20. XX wieku w obiektywie Romana Morawskiego (230 obiektów)

Port gdyński i powstające wraz z nim miasto należą do najważniejszych polskich przedsięwzięć gospodarczych XX wieku. Dokumentacją wizualną tego procesu zajmowało się wielu fotografów z całego kraju. Jednym z nich był Roman Morawski (1883–1931). Ten handlowiec i fotograf przybył do Gdyni w 1921 roku. Niestety nie udało nam się ustalić jego wcześniejszych losów. Z ksiąg adresowych Lwowa wynika, że pracował tam handlowiec o tym imieniu i nazwisku, który prowadził sklep bławatny na ul. Sykstuskiej 2. Nie ma jednak pewności, czy chodzi o tę samą osobę.

Roman Morawski był prawdopodobnie pierwszym fotografem, który na stałe osiedlił się w Gdyni. Przy ul. Starowiejskiej 2 otworzył pierwszą w Gdyni hurtownię materiałów piśmienniczych i biurowych. W tym samym miejscu prowadził także hurtową i detaliczną sprzedaż wyrobów tytoniowych. Był jednym z założycieli Towarzystwa Kupców Samodzielnych w Gdyni. Oprócz handlu zajmował się również fotografowaniem. Przy Szosie Gdańskiej 71 (obecnie ul. Morska) prowadził zakład fotograficzny – formalnie zarejestrowany na jego żonę Sewerynę. Zmarł 12 listopada 1931 roku, został pochowany na Cmentarzu Witomińskim.

Jest autorem wielu pocztówek fotograficznych z widokami Gdyni, w tym również budującego się portu. W swoich pracach uwiecznił sceny z życia miasta i jego mieszkańców, rozwój Marynarki Wojennej RP oraz floty wojennej. Można też zobaczyć na nich ludzi, którzy tworzyli port i miasto – od bezimiennych robotników i marynarzy przez przedstawicieli administracji samorządowej po dostojników odwiedzających Gdynię. Na pocztówkach fotograficznych autorstwa Romana Morawskiego – których w zbiorach Muzeum Miasta Gdyni jest ponad 330 – można prześledzić, jak Gdynia przeistaczała się z wioski w duży port i miasto.

Pewnym paradoksem jest to, że Romana Morawskiego, który stworzył setki fotografii, znamy jedynie z dwóch niezbyt wyraźnych zdjęć zachowanych w zbiorach Muzeum Miasta Gdyni. Zarówno biografia fotografa, jak i jego wizerunek wciąż pozostają dla nas zagadką.

Kolekcja zdigitalizowanych obiektów towarzyszy wystawie „Dawno temu nad Bałtykiem. Gdynia lat 20. XX wieku w obiektywie  Romana Morawskiego” dofinansowanej przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.