Kontrast:
Czcionka:

Przeszukaj zbiory Cyfrowego Archiwum:

Grażyna Szkudlińska-Retzlaf

Makatka – Alfabet kaszubski

Opis szczegółowy:

„Jeśli chodzi o eksponat, z którym jestem najmocniej związany, to z pewnością jest to haftowany Alfabet Kaszubski ze zbiorów ks. prałata Hilarego Jastaka. Czemu akurat ten? Bo wykonała go moja mama, Grażyna Szkudlińska. A właściwie wykonała dwa takie alfabety. Jeden przeznaczony został – jako dar wiernych ówczesnej diecezji pelplińskiej – dla papieża Jana Pawła II. Mama osobiście wręczyła go papieżowi w Poznaniu 20 czerwca 1983 roku, podczas składania darów na mszy. Na pamiątkę tamtych wydarzeń prałat Jastak – bądź co bądź „król Kaszubów” – poprosił mamę, by wykonała mu drugi egzemplarz.

Jak przez mgłę pamiętam zarówno prace nad alfabetami, jak i transmisję radiową z wręczania darów papieżowi, gdy spiker wymienił nazwisko mamy (miałem wtedy nieco ponad cztery lata).
Gdy objąłem w Muzeum Dział Historii i zapoznawałem się ze zbiorami, w tym spuścizną po księdzu Jastaku, zapytałem o haftowany Alfabet Kaszubski.  To był mój pierwszy dzień pracy. Uzupełniłem wówczas opis przedmiotu w dokumentacji Muzeum”.

Jan Szkudliński, Dział Historyczny, 2017-2019

Dodatkowe dane:

Obiekt należy do kolekcji:

MY O RZECZACH \ RZECZY O NAS

Kategorie obiektu:

Kultura Sztuka

Okres:

1980-1989

Technika:

haft szycie ręczne

Rodzaj/typ:

tkanina

Autor: Grażyna Szkudlińska-Retzlaf

Data: 1983

Sygnatura: MMG/HM/III/1353

Wymiary: 70 x 81,5 cm

Tworzywo: płótno lniane, metal, nici

Licencja: wszystkie utwory zamieszczone w tej kolekcji NIE SĄ objęte wolną licencją