Kontrast:
Czcionka:

Przeszukaj zbiory Cyfrowego Archiwum:

Ieva Krūmiņa

Sen / A Dream

Opis szczegółowy:

 

Dłoń to jedna z najczęściej opracowywanych części ciała przez łotewską artystkę. Praca została wykonana w 2007 roku i zaprezentowana podczas 7. edycji Baltic Mini Textile Gdynia. Różnokolorowe słowa i sentencje zapisane na dłoniach układają się w linie papilarne. Artystka zabiegiem tym zachęca do chiromancji – odczytywania ukrytych znaczeń i przewidywania przyszłości ich właściciela.

Praca jest obiektem przestrzennym, który najlepiej prezentuje się zawieszony w oddaleniu od ściany. Delikatny chiński jedwab reaguje bowiem na każdy powiew wiatru. Kompozycja jest zamknięta i przedstawia dwie dłonie, a dokładniej ich wewnętrzne strony. Nad środkowym palcem prawej znajduje się wyhaftowana złotą nicią łódź z trzema postaciami trzymającymi długie wiosła. Pośrodku lewej dłoni umieszczona została plama barwna mieniąca się żywym, turkusowym kolorem.

Praca prezentowana była na indywidualnej wystawie artystki towarzyszącej 12. edycji Baltic Mini Textile Gdynia, od grudnia 2022 roku do maja 2023 roku.

Dodatkowe dane:

Kategorie obiektu:

Sztuka Miniatura tkacka

Okres:

po 2000 roku

Technika:

rysunek haft

Rodzaj/typ:

Miniatura tkacka

Autor: Ieva Krūmiņa

Data: 2007

Wymiary: 20 x 20 cm

Tworzywo: naturalny chiński jedwab, drewno

Licencja: CC BY-NC-ND 3.0 PL