Kontrast:
Czcionka:

Przeszukaj zbiory Cyfrowego Archiwum:

Ieva Krūmiņa

Osobista nieskończoność / Private Endlessness

Opis szczegółowy:

Ta miniatura tkacka to zwycięzca 11. edycji Baltic Mini Textile Gdynia, za którą w 2019 roku łotewska artystka uzyskała nagrodę Grand Prix Prezydenta Miasta. W rezultacie trzy lata później mogła zrealizować indywidualną wystawę swoich prac, towarzyszącą 12. edycji konkursu, prezentowaną od grudnia 2022 roku do maja 2023 roku w Muzeum Miasta Gdyni. Kuratorką wystawy „Ieva Krūmiņa” była Katarzyna Gec-Leśniak.

Delikatna dłoń przeplatająca między palcami nić zrobiona została z trwałego materiału jakim jest plastik i pomalowana na złoty kolor. Wewnątrz dłoni widać ślady zmęczonej, pomarszczonej a nawet pokaleczonej skóry. Nić symbolizuje nieskończoność, a dłoń ułożona została w charakterystycznej pozie, inspirowanej sztuką bizantyńskich ikon, jakby w geście błogosławieństwa.

Artystka przyrzekła niegdyś założycielce Baltic Mini Textil Gdynia – Aleksandrze Bibrowicz-Sikorskiej, że będzie zgłaszać swoje prace na konkurs w każdej kolejnej edycji w nieskończoność. Tak też robi do dziś, dotrzymując złożonej obietnicy.

Dodatkowe dane:

Kategorie obiektu:

Sztuka Miniatura tkacka

Okres:

po 2000 roku

Technika:

miniatura tkacka

Rodzaj/typ:

Miniatura tkacka

Autor: Ieva Krūmiņa

Data: 2019

Wymiary: 20 x 9 cm

Tworzywo: polietylen, len

Licencja: CC BY-NC-ND 3.0 PL