Kontrast:
Czcionka:

Przeszukaj zbiory Cyfrowego Archiwum:

Twórczość Wojciecha Kostiuka (16 obiektów)

 

Urodzony w 1947 r., wybitny gdyński artysta Wojciech Kostiuk jest absolwentem  Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku. W roku 1979 obronił dyplom w pracowni malarstwa doc. Barbary Massalskiej. Uczestniczył w licznych wystawach krajowych i zagranicznych. Główne pola jego artystycznej działalności to grafika warsztatowa i malarstwo – tematyka obejmuje również wątki morskie, portowe i stoczniowe.

Na niniejszą kolekcję  składa się  16 prac Wojciecha Kostiuka, pochodzących ze zbiorów Muzeum Miasta  Gdyni.  Dzieła te idealnie odwzorowują fascynację fakturą i kolorem, o których wspominał sam artysta. Obok barwnych kompozycji z intrygującymi splotami ognistych czerwieni i chłodnych zieleni pojawiają się również te monochromatyczne, gdzie rozległe połacie śnieżnej, kojącej bieli otulają morski brzeg, łodzie i pobliskie okolice. W wykonanej techniką linorytu  grafice z przedstawieniem Stoczni, precyzyjnie opracowane, operujące czarno-białymi kontrastami elementy składają się na przejrzystą, klarowną kompozycję.

„Tryptyk Metropolitarny” z alegoriami miast Gdańska, Gdyni i Sopotu nawiązuje do kultowej, XVII-wiecznej powieści „Don Kichote” Miguela Cervantesa – jest to dzieło niezwykle pomysłowe, pełne swoistego uroku i humoru.  Przez pracę „Gdynia – port rybacki 1946” przemawia z kolei aura melancholii  – siedzące na pomoście, zamyślone kobiety zdają się snuć refleksje na temat  niedawnych dramatów wojennej rzeczywistości.

W innych pracach dominuje aura tajemnicy i egzystencjalnego niepokoju. Niedopowiedzenie, wrażenie zagubienia, osamotnienia.. takich emocji możemy doznać oglądając  m.in. grafikę pt. „Wrakowisko” z zardzewiałymi,  tajemniczymi szczątkami samolotów i statków. W pracy pt. „Odpływ” spowita obłokami, nadniszczona, stożkowa budowla budzi skojarzenia z biblijną wieżą Babel, a całe jej pobliskie otoczenie – z poniekąd postapokaliptyczną scenerią.

Wspomniane wyżej prace „Stocznia” oraz „Gdynia-port rybacki 1946” zostały pokazane w 2022 r. na wystawie MORZE \ MIASTO \ PORT, zorganizowanej z okazji setnej rocznicy podjęcia decyzji o budowie gdyńskiego portu.

Twórczość Wojciecha Kostiuka dostarcza wielu wrażeń, zarówno estetycznych jak i emocjonalnych. Dlatego tym bardziej cieszymy się, że możemy przybliżyć te wyjątkowe dzieła naszym odbiorcom  i zaprezentować je m.in. w formie cyfrowej kolekcji.

Na temat grafiki Wojciecha Kostiuka pt. „Przemijanie” powstał osobny artykuł. Jest on dostępny na stronie naszego Muzeum:

Fascynujące i niepokojące. Grafika „Przemijanie” Wojciecha Kostiuka

 

 

Gabriela Zbirohowska-Kościa