Kontrast:
Czcionka:

Przeszukaj zbiory Cyfrowego Archiwum:

Wacław Szczeblewski

Opis szczegółowy:

Fotografia sepiowana, portretowa, przedstawia dyrektora Pomorskiej Szkoły Sztuk Pięknych Wacława Szczeblewskiego. Młody mężczyzna w garniturze z muszką w groszki pod szyją. 

Wacław Szczeblewski (1888-1965) – absolwent Królewskiej ASP w Dreźnie, artysta, dydaktyk, propagator motywów kaszubskich w sztuce. W 1922 założył w Grudziądzu Pomorską Szkołę Sztuk Pięknych (PSSP), która w 1933 utworzyła swoją filię w Gdyni. Po roku filia stała się samodzielną placówką, a Szczeblewski na stałe przeniósł się do Gdyni. W PSSP uczono m.in. malarstwa portretowego, rzemiosła artystycznego i liternictwa oraz projektowania dekoracyjnego.

Szczeblewski organizował w Gdyni wystawy sztuki i spotkania je propagujące, a wraz z kadrą i uczniami PSSP wspierał inicjatywy mieszkańców Gdyni, takie jak tworzenie tablic pamiątkowych ku czci A. Abrahama i S. Żeromskiego, projektował dekoracje wnętrz: restauracji „Dwór Kaszubski”, oddziału dziecięcego Szpitala Sióstr Miłosierdzia, koszar wojskowych i Szkoły Powszechnej nr 1 oraz wykonał szereg innych prac w instytucjach Pomorza. Przygotowywał również aranżację plastyczną korowodów z okazji Święta Morza.

W trakcie okupacji Szczeblewski stracił majątek, ale uniknął aresztowania. Zatrudniony przez komisarza biskupiego K. Kopa, zajmował się renowacją wnętrz kościołów oraz konserwacją obrazów sakralnych. W 1944 ukrywał się w okolicach Goręczyna. Po wojnie nowe władze zignorowały jego zasługi i doświadczenie, i nie dopuściły do prac przy tworzonych szkołach plastycznych w Orłowie i Sopocie. Szczeblewski zajął się malarstwem ściennym i dekoracją wnętrz w pomorskich budynkach sakralnych i użytkowych.

Dodatkowe dane:

Obiekt należy do kolekcji:

Bohaterowie Gdyni

Kategorie obiektu:

Ludzie

Okres:

1920-1929

Rodzaj/typ:

Fotografia

Autor: nieznany

Data: 1920-1929

Sygnatura: MMG/HM/II/2287/1

Wymiary: 10,3 x 6,8 cm

Tworzywo: papier fotograficzny

Licencja: CC BY-NC-ND 3.0 PL