Contrast:
Font:

Search the Digital Archive resources:

Zakład Fotografii Użytkowej - Gdynia lat 30. XX wieku na kliszach Henryka Poddębskiego (51 objects)

W latach trzydziestych XX wieku Gdynia przeżywała swój największy rozkwit, ukończono budowę portu, który stał się największym portem bałtyckim i jednym z najnowocześniejszych w Europie. W przeciągu zaledwie kilkunastu lat wioska stała się ponad sto dwadzieścia tysięcznym miastem, z nowoczesną zabudową mieszkalną, w pełni wyposażonym portem przystosowanym dla statków dalekomorskich i z kwitnącym handlem. To wszystko zostało uwiecznione na fotografiach Henryka Poddębskiego, podczas jego krajoznawczych podróży na wybrzeże w latach 1935-1938. Na zdjęciach tych możemy podziwiać nowatorskie budynki: dworzec kolejowy, gmach poczty, budynek sądu okręgowego, hale targowe czy Instytut Morski. Podglądamy także życie toczące się w samym porcie, na nabrzeżach czy przed Dworcem Morskim. Oprócz Gdyni i portu, na zdjęciach znalazło się również Orłowo, stanowiące atrakcyjny cel wypoczynkowy tamtych czasów.

Zbiór 536-u negatywów celuloidowych będący w zbiorach Muzeum Miasta Gdyni jest przykładem fotografii krajoznawczej, reportażowej, ale także doskonałego warsztatu fotograficznego autora – unikającego ingerencji w odbitkę.
Zakład Fotografii Użytkowej to nazwa jaką stosował Henryk Poddębski na jednym ze swoich stempli autorskich, jakim sygnował odwrocia odbitek. Bowiem fotografie jego autorstwa były rozpowszechniane w całej Polsce na łamach przewodników PTK, prasy (choćby miesięcznik Morze) czy na pocztówkach; służyły szerzeniu wiedzy o terenach polskich oraz zachęcaniu do wycieczek krajoznawczych. Miały również wymiar propagandowy, wspierany przez władze, dążące do odbudowy kraju zniszczonego przez wojnę i wskrzeszenia polskości na terenach odzyskanych po 123 latach zaborów.