Contrast:
Font:

Search the Digital Archive resources:

Historia szkolnego mundurka (29 objects)

Począwszy od kadrów związanych z pionierską działalnością dr. Teofila Zegarskiego, protoplasty nowoczesnej oświaty na Pomorzu w dwudziestoleciu międzywojennym, aż po okres rozkwitu szkoły morskiej oraz rozwoju edukacji w kontekście nowych budynków szkolnych i form przekazywania wiedzy – „Historia szkolnego mundurka” to kompleksowy portret rozwoju dziejów gdyńskiej edukacji. Poznajemy uczniów na różnych jej szczeblach, od lat 20-tych, poprzez okres okupacji niemieckiej, po lata 70-te. Pomimo różnic gospodarczych i politycznych czasów w jakich przyszło im żyć, dzieci przejawiają te same emocje i mają ten sam obowiązek edukacji. Zmiany widoczne są w trendach ubioru, wnętrzach sal szkolnych, otoczeniu uczniów.

Dzięki zachowanym fotografiom możemy przenieść się we wspomnieniach do tamtych chwil, w których sami byliśmy uczniami i dziś pokazać dzieciom jak wyglądał świat gdyńskiego ucznia kiedyś.

Kolekcja zdjęć „Historia szkolnego mundurka” to prezentacja obiektów ze zbiorów Muzeum Miasta Gdyni składających się na niezwykłą ekspozycję prezentowaną w Galerii Klif od 18 października do początku grudnia 2019 roku.