Kontrast:
Czcionka:

Przeszukaj zbiory Cyfrowego Archiwum:

Array

Karta ewidencyjna budynku przy ulicy Morskiej – Czerwonych Kosynierów nr 91 z zespołu 153 kart ewidencyjnych budynku z czasów okupacji niemieckiej.

Opis szczegółowy:

Karta ewidencyjna z naklejoną czarno-białą fotografią w prawym górnym rogu. Fotografia opatrzona opisem odręcznym „Foto 374/4”. Zdjęcie przedstawia powstały w latach 1939 roku budynek mieszkalny nr 91 przy ulicy Morskiej – Czerwonych Kosynierów w Gdyni. Budynek 4-kondygnacyjny z użytkowym poddaszem i płaskmi dachem usadowiony na płaskim, ogrodzonym terenie. Fragment kompleksu zabudoy mieszkalnej. Budynek w ujęciu frontowo-bocznym. Na parterze znajduje się szerokie wejście do budynku, do którego prowadzi kilka schodów. Wejście zadaszone, przy nim stoi mężczyna. Bliżej sąsiadującego budynku znajduje się podłużne przeszklenie klatki schodowej. Na bocznej ścianie budynku, na wysokości 3 i 4 kondygnacji znajdują się 2 okna, umiejscowione jedno nad drugim. Elewacja z szarych, betonowych płyt. W lewym dolnym rogu fotografii fragment pasu zieleni. Własność Funduszu Pracy. Kompozycyjne spięcie całego kompleksu zabudowy mieszkalnej był sąsaidujący budynek biurowy Funduszu Pracy (ul.Morska 89) widoczny w głębi fotografii, przylegający do bocznej ściany budynku numer 91. W tle fotografii, w prawym górnym rogu widoczne torowisko, a za nim morze i żaglowce.
W lewym górnym rogu karty znajduje się numer sygnatury oraz szkic położenia budynku naniesiony czarnym i czerwonym tuszem. Szkic opatrzony odręcznym podpisem nazwy ulicy poprawionym z niemiecko na polskojęzyczną. Na odwrocie karty znajduje się opis techniczny budynku w języku niemieckim. Rubryka z nazwą ulicy wypełniona ręcznie: „Morska- Czerw. Kosynierów”.

Dodatkowe dane:

Kategorie obiektu:

Architektura

Okres:

1939-1945

Autor: Array

Data: 1939-1945

Sygnatura: MMG/HM/II/30/85

Wymiary: 20,6x21,3cm (wymiary karty); 6,7x 9,8 cm (wymiary

Tworzywo: karton

Licencja: CC BY-NC-ND 3.0PL