Kontrast:
Czcionka:

Przeszukaj zbiory Cyfrowego Archiwum:

Array

Karta ewidencyjna budynku przy ulicy Morskiej – Czerwonych Kosynierów nr 80 z zespołu 153 kart ewidencyjnych budynku z czasów okupacji niemieckiej.

Opis szczegółowy:

Karta ewidencyjna z naklejoną czarno-białą fotografią w prawym górnym rogu. Fotografia opatrzona opisem odręcznym „Foto 373/5”. Zdjęcie przedstawia budynek nr 80 umiejscowiony przy ulicy Czerwonych Kosynierów w Gdyni. Budynek ceglany, z szarą elewacją. Z przodu 3 wejścia, do których prowadzi kilka schodów. Wejście w głębi fotografii, z prawej strony zdjęcia, znajduje się za niskim, drewnianym płotem. Przy prowadzących do niego schodach znajdują się balustrady, podobnie jak przy schodach przy wejściu po przeciwnej stronie. Przed budynkiem stoi chłopiec trzymający łatę pozujący do zdjęcia. Budynek z lewej strony fotografii, wyższy o jedną kondygnację. W tej części znajduje się też drewniana lukarna, a po środku dachu wysoki ceglany komin. Budynek w ujęciu frontowo-bocznym. Na bocznej ścianie znajdują się dwa okna; jedno na parterze, pionowe, z kilkoma przegrodami, przy czym jedna z ich jest uchylona; drugie, usytuowane wyżej, mniejsze, poziome. Przed budynek gruntowy teren, częściowo zarościęty trawą. Za budynkiem teren obsadzony wysokimi drzewami liściastymi. Z lewej strony zdjęcia od bocznej strony budynku odchodzi drewniane ogrodzenie.
W lewym górnym rogu karty znajduje się numer sygnatury oraz szkic położenia budynku naniesiony czarnym i czerwonym tuszem. Szkic opatrzony odręcznym podpisem z korektą nazwy ulicy z niemiecko na polskojęzyczną. Na odwrocie karty znajduje się opis techniczny budynku w języku niemieckim. Rubryka z nazwą ulicy wypełniona jest maszynodrukiem: „Albert-Forster/150-te”, przekreślona i poprawiona ręcznie na „ul. Czerw. Kosynierów”.

Dodatkowe dane:

Kategorie obiektu:

Architektura

Okres:

1939-1945

Autor: Array

Data: 1939-1945

Sygnatura: MMG/HM/II/30/87

Wymiary: 20,6x21,3cm (wymiary karty); 6,7x 9,8 cm (wymiary

Tworzywo: karton

Licencja: CC BY-NC-ND 3.0PL