Kontrast:
Czcionka:

Przeszukaj zbiory Cyfrowego Archiwum:

Karta ewidencyjna budynku przy ulicy Morskiej – Czerwonych Kosynierów nr 112a

Opis szczegółowy:

Karta ewidencyjna z naklejoną czarno-białą fotografią w prawym górnym rogu. Fotografia opatrzona opisem odręcznym „Foto 369/2”. Zdjęcie przedstawia powstały w 1929 roku budynek mieszkalny nr 112a przy ulicy Morskiej – Czerwonych Kosynierów w Gdyni. Budynek 4-kondygnacyjny z płaskmi dachem zaprojektowany przez Jana Bochniaka. Przykład funkcjonalizmu. Fragment kolonii robotniczej na Grabówku. Budynek usadowiony równolegle do ulicy. Elewacja parteru ciemnoszara. Z lewej strony fotografii widoczna brama, a następnie fragment sąsiadującego budynku. Przed bramą stoi witryna z dwiema tablicami informacyjnymi. W prawym dolnym rogu widoczny fragment zieleni.
Informacje dodatkowe: Budowa kompleksu budynków była jedną z pierwszych podjętych w Gdyni prób rozwiązania problemów mieszkaniowych uboższych mieszkańców. Jako pierwszy działalność inwestycyjną podjął Magistrat. Zabudowa składała się małych mieszkań. To co charakterystyczne to wprowadzona do wnętrz zieleń. W skład kompleksu budynków wchodziły także sklepy, szkoła i przedszkole.
W lewym górnym rogu karty znajduje się numer sygnatury oraz szkic położenia budynku naniesiony czarnym i czerwonym tuszem. Szkic opatrzony odręcznym podpisem z korektą nazwy ulicy z niemieckiej na polskojęzyczną. Na odwrocie karty znajduje się opis techniczny budynku w języku niemieckim. Rubryka z nazwą ulicy wypełniona jest maszyno-drukiem: „Albert-Forster/150-te”, przekreślona i poprawiona ręcznie na „Morska- Czerw. Kosynierów”.

Dodatkowe dane:

Kategorie obiektu:

Architektura

Okres:

1939-1945

Autor: nieznany

Data: 1940-1949

Sygnatura: MMG/HM/II/30/62

Wymiary: 20,7x21,4cm (wymiary karty); 6,7x 9,9 cm (wymiary

Tworzywo: karton

Licencja: CC BY-NC-ND 3.0PL