Kontrast:
Czcionka:

Przeszukaj zbiory Cyfrowego Archiwum:

Karta ewidencyjna budynku przy ulicy Morskiej – Czerwonych Kosynierów nr 108 z zespołu 153 kart ewidencyjnych budynku z czasów okupacji niemieckiej.

Opis szczegółowy:

Karta ewidencyjna z naklejoną czarno-białą fotografią w prawym górnym rogu. Fotografia opatrzona opisem odręcznym „Foto 369/4”. Zdjęcie przedstawia powstały w latach 1928-1929 roku budynek mieszkalny nr 108 przy ulicy Morskiej – Czerwonych Kosynierów w Gdyni. Budynek 5-kondygnacyjny z płaskimi dachem i ostatnią kondygnacją pozbawioną okien usadowiony równolegle do ulicy, której fragment znajduje się w prawym dolnym narożniku zdjęcia. Elewacja parteru ciemnoszara. Przed budynkiem fragment pasu zieleni obsadzony drzewami. Równolegle do budynku biegnie chodnik, po którym w lewym dolnym narożniku fotografii przechodzą 3 kobiety: dwie starsze, trzymające się pod ramię obrócone plecami do zdjęcia i jedna idąca w przeciwnym kierunku pchająca wózek. Z lewej strony zdjęcia widoczny fragment wyższego budynku przyłączony do tylnej ściany budowli.
Informacje dodatkowe: Fragment kolonii robotniczej na Grabówku. Autorem jej projektu jest Jan Bochniak we współpracy ze Zbigniewem Rzepeckim. Budowa kompleksu budynków była jedną z pierwszych podjętych w Gdyni prób rozwiązania problemów mieszkaniowych uboższych mieszkańców. Przykład funkcjonalizmu. Jako pierwszy działalność inwestycyjną podjął Magistrat. Zabudowa składała się małych mieszkań. To co charakterystyczne to wprowadzona do wnętrz zieleń. W skład kompleksu budynków wchodziły także sklepy, szkoła i przedszkole.
W lewym górnym rogu karty znajduje się numer sygnatury oraz szkic położenia budynku naniesiony czarnym i czerwonym tuszem. Szkic opatrzony odręcznym podpisem z korektą nazwy ulicy z niemieckiej na polskojęzyczną. Na odwrocie karty znajduje się opis techniczny budynku w języku niemieckim. Rubryka z nazwą ulicy wypełniona jest maszyno-drukiem: „Albert-Forster/150-te”, przekreślona i poprawiona ręcznie na „Morska- Czerw. Kosynierów”.

Dodatkowe dane:

Kategorie obiektu:

Architektura

Okres:

1939-1945

Autor: nieznany

Data: 1940-1949

Sygnatura: MMG/HM/II/30/68

Wymiary: 20,6x21,3cm (wymiary karty); 6,8x 9,8 cm (wymiary

Tworzywo: karton

Licencja: CC BY-NC-ND 3.0PL