Kontrast:
Czcionka:

Przeszukaj zbiory Cyfrowego Archiwum:

Karta ewidencyjna budynku przy ulicy Morskiej 8 w Gdyni

Opis szczegółowy:

Karta ewidencyjna z naklejonymi fotografiami czarno-białymi  w prawym górnym rogu oraz drugą poniżej, z naniesionym szkicem położenia i danymi technicznymi budynku. Na fotografiach budynek przy ulicy Morskiej 8 (dawniej Czerwonych Kosynierów), w stanie zachowania dobrym oraz ruiny na zdjęciu w lewym dolnym rogu karty.
Na zdjęciu pierwszym, budynek jednokondygnacyjny z poddaszem użytkowym, murowany, o dachu dwuspadowym. W elewacji frontowej widoczne trzy prostokątne otwory okienne. W szczycie budynku, elewacja otynkowana, a w partii poddasza okładzina z pionowych desek, w niej znajduje się mały prostokątny otwór okienny. Przed budynkiem, od strony ulicy, teren ogrodzony metalową siatką wspartą na drewnianych belkach. Na narożnej belce mały prostokątny szyld z napisem. Przy krawędzi budynku stoi młody mężczyzna trzymający łatę. Na elewacji przedniej widoczna wijąca się roślinność przy otworach okiennych. Przy narożu, znajduję się rozłożyste drzewo. W tle, po lewej stronie, drzewa, a po prawej, do budynku przystaje ogrodzenie z drewnianych desek, dalej częściowo widoczna zabudowa.

Na kolejnej fotografii, pozostałości pierwszej kondygnacji, szczątkowo zachowane mury i komin. Na pierwszym planie, zarys sylwetki kroczącej kobiety w scenerii zimowej. Przy narożu ściany rozłożyste drzewo bez liści. W tle, widoczny fragment budynku mieszkalnego o dachu dwuspadowym.

Na odwrocie karty wypełnienie danych maszyno-drukiem z okresu okupacji niemieckiej. Nazwa ulicy w języku niemieckim „Albert-Forster” przekreślona, poprawiona odręcznie na nazwy polskie z okresu PRL-u – „Czerwonych Kosynierów”, uzupełniona o przedwojenną i współczesną – „Morska”. W rubryce określonej przez słowo „Bauart” wypełnienie maszynopisem „Gemischte Bauweise” czyli określenie zastosowania konstrukcji mieszanej.

Dodatkowe dane:

Kategorie obiektu:

Architektura

Okres:

1939-1945

Autor: nieznany

Data: 1939-1945

Sygnatura: MMG/HM/II/30/149

Wymiary: 20,3x21,0 cm (karta), 6,7x9,8 cm (fotografia)

Tworzywo: karton, papier fotograficzny

Licencja: CC BY-NC-ND 3.0 PL