Kontrast:
Czcionka:

Przeszukaj zbiory Cyfrowego Archiwum:

Karta ewidencyjna budynku przy ulicy Morskiej 64/66 w Gdyni

Opis szczegółowy:

Karta ewidencyjna z naklejoną fotografią czarno-białą w prawym górnym rogu, z naniesionym szkicem położenia i danymi technicznymi budynku w języku niemieckim, z czasów okupacyjnych.  
Na fotografii budynek typu barakowego, przy ulicy Morskiej 64/66 (dawniej Czerwonych Kosynierów) parterowy, o pionowym sidingu drewnianym, z dachem dwuspadowym, krytym papą. Budynek na planie rozczłonkowanego prostokąta. Do budynku, z lewej strony, przystaje dobudówka gospodarcza o dachu płaskim.
W elewacji frontowej znajdują sie, drzwi i prostokątny otwór okienny, w przybudówce analogiczny układ. Na krawędzi zadaszenia, dekoracyjna sztukateria z romboidalnym występkiem w centrum.
Po prawej stronie, poza kalenicą dachu, drewniany, prostokątny otwór drzwiowy. Do widocznej elewacji z obu stron przystaje ogrodzenie złożone z desek drewnianych. Do prawej krawędzi budynku skierowane pod kątem prostym.
W lewym dolnym rogu fotografii widoczna część roweru. Przy drzwiach budynku stoi młody chłopiec trzymający łatę. W tle, za budynkiem widoczny częściowo słup sieci elektrycznej.

Na odwrocie karty wypełnienie danych maszyno-drukiem z okresu okupacji niemieckiej. Nazwa ulicy w języku niemieckim „Albert-Foster” przekreślona, poprawiona odręcznie na nazwy polskie z okresu PRL-u – „Czerwonych Kosynierów”, uzupełniona o przedwojenną i współczesną – „Morska”. W wersie określonym przez napis „Lage” w pierwszym polu, w ostatnim znajduje się napis maszyno-drukiem ” Rohprodukte-Lagerplatz”.

Dodatkowe dane:

Kategorie obiektu:

Architektura

Okres:

1939-1945

Autor: nieznany

Data: 1939-1945

Sygnatura: MMG/HM/II/30/108

Wymiary: 20,7 x 21,3 cm (karta), 6,7 x 9,9 cm (fotografia)

Tworzywo: karton, papier fotograficzny

Licencja: CC BY-NC-ND 3.0 PL