Kontrast:
Czcionka:

Przeszukaj zbiory Cyfrowego Archiwum:

Karta ewidencyjna budynku przy ulicy Bema 15 w Gdyni

Opis szczegółowy:

Karta ewidencyjna budynku przy ulicy Bema 15 w Gdyni, z zespołu 17 kart z fotografiami budynków z czasów okupacji niemieckiej.
Z naklejoną fotografią czarno-białą w prawym górnym rogu, z naniesionymi danymi technicznymi budynku na planie prostokąta.

Na fotografii budynek czterokondygnacyjny, podpiwniczony, otynkowany. Fasada budynku przepruta prostokątnymi otworami okiennymi na czterech osiach. Partia podpiwniczenia przepruta oknami na trzech osiach, boniowanie ściany od poziomu gruntu do okien dolnej krawędzi okien w pierwszej kondygnacji. Z lewej strony widoczny otwór prostokątny na osi, o wysokości do drugiej kondygnacji. Otwory okienne ograniczone od góry i dołu prostymi, wąskimi gzymsami. W trzech kondygnacjach powyżej pierwszej, na drugiej osi znajdują się balkony z balustradami metalowymi. Teren na szerokości boniowania ściany przed budynkiem ogrodzonymi metalowym płotem. Ściana szczytowa budynku, częściowo otynkowana, w partii podpiwniczenia murowana, gładka. Przy niej stoi mężczyzna trzymający łatę.

Na odwrocie karty, wypełnienie danych maszyno-drukiem z okresu okupacji niemieckiej. Nazwa w języku niemieckim „Schlageter” przekreślona, poprawiona odręcznie na nazwę polską „ Bema”.

Dodatkowe dane:

Kategorie obiektu:

Architektura

Okres:

1939-1945

Autor: nieznany

Data: 1939-1945

Sygnatura: MMG/HM/II/12/5

Wymiary: 20,3 x 21,0 cm (karta), 10,5 x 7,5 cm (fotografia)

Tworzywo: karton, papier fotograficzny

Licencja: CC BY-NC-ND 3.0 PL