Kontrast:
Czcionka:

Przeszukaj zbiory Cyfrowego Archiwum:

Karta ewidencyjna budynku na Placu Górnośląskim 8

Opis szczegółowy:

Karta ewidencyjna budynku na Placu Górnośląskim 8 w Gdyni, z zespołu 19 kart z fotografiami budynków z czasów okupacji niemieckiej.
Z naklejoną fotografią czarno-białą w prawym górnym rogu oraz z naniesionymi danymi technicznymi.
Zdjęcie przedstawia trzykondygnacyjny budynek mieszkalny z poddaszem i usługami w parterze, będący częścią zabudowy pierzei Placu Górnośląskiego, pod numerem 8. Obiekt na planie prostokąta z występem od zaplecza. Ściany murowane, pokryte tynkiem. Dach dwuspadowy, o niewielkim stopniu nachylenia połaci, kryty papą.
Na zdjęciu widoczna boczna, ślepa ściana bez tynku oraz frontowa elewacja. W niej wejście, bliżej północnego narożnika. Pozostałą część parteru wypełniają dwie witryny z dodatkowymi wejściami. Wyższe kondygnacje oddzielone wydatnym gzymsem. Na każdej z nich po 4 osie okien, z większą przerwą między drugą a trzecią. W pasie poddasza mniejsze, kwadratowe okienka.
Na odwrocie karty wypełnienie danych maszyno-drukiem z okresu okupacji niemieckiej. Nazwa w języku niemieckim „ Fritz Grön=Platz= Befreiungspl.” przekreślona, poprawiona odręcznie na nazwę polską „ Plac Kaszubski”.

Dodatkowe dane:

Kategorie obiektu:

Architektura

Okres:

1939-1945

Autor: nieznany

Data: 1939 -1945

Sygnatura: MMG/HM/II/57/14

Wymiary: 20,3 x 21,0 cm (karta), 7,3 x 9,7 cm (fotografia)

Tworzywo: tektura, papier fotograficzny

Licencja: CC BY-NC-ND 3.0 PL