Contrast:
Font:

Search the Digital Archive resources:

Karta ewidencyjna budynku przy ulicy Orłowskiej 74

Detailed description:

Karta ewidencyjna budynku przy ulicy Orłowskiej 74, z zespołu 38 kart z fotografiami budynków z okresu okupacji niemieckiej.
Z naklejoną czarno-białą fotografią budynku przy lewym boku, z naniesionymi odręcznie danymi w języku niemieckim. Na odwrocie, dodatkowo zamieszczona jest koperta z negatywem czarno-białymi budynku.

Fotografia przedstawia trzykondygnacyjny, narożny budynek mieszkalny z usługami w parterze i poddaszem użytkowym.  Ściany tynkowane, zwieńczone gzymsem. Dach płaski.
Na zdjęciu narożnik budynku . W parterze ciemniejszy cokół do wysokości podokiennika witryn sklepowych. Ponad nimi podwójny gzyms okalający pas fryzu, który oddziela przyziemie od wyższych kondygnacji.  Elewacja od ulicy Orłowskiej z cofnięciem w narożniku. Niszę wypełnia jedna, duża witryna sklepowa. Ponad nią, na obu kondygnacjach, balkony zlicowane z wysuniętym fragmentem ściany zakończone półkoliście za rogiem budynku. Wyjścia na balkon w centralnej części cofnięcia. Pozostała część elewacji z wejściem po środku, oflankowanym witrynami. Powyżej dwie osie okien, na każdej z kondygnacji, w pasie poddasza jedynie małe okienka doświetlające. Druga elewacja z głównym wejściem w centrum, przekrytym niewielkim daszkiem. Nad nim pas szklenia aż do wysokości dachu. Bliżej widocznego narożnika, w środku ściany oś szerszych okien na każdej kondygnacji, z mniejszym na poddaszu. W parterze witryna z wejściem. Po przeciwnej stronie elewacji dwie osie okien, symetrycznie rozstawionych, również na parterze zamiast witryn. W dachu uskok, obniżający część budynku o poddasze.

Additional information:

Object categories:

Architecture

Period:

1939-1945

Author: nieznany

Date: 28.08.1941

Signature: MMG/HM/II/879/18

Measurements: 15 x 21 cm

Material: tektura, papier fotograficzny

License: CC BY-NC-ND 3.0 PL