Contrast:
Font:

Search the Digital Archive resources:

Karta ewidencyjna budynku przy ulicy Morskiej – Czerwonych Kosynierów nr 108 z zespołu 153 kart ewidencyjnych budynku z czasów okupacji niemieckiej.

Detailed description:

Karta ewidencyjna z naklejoną czarno-białą fotografią w prawym górnym rogu. Fotografia opatrzona opisem odręcznym “Foto 369/4”. Zdjęcie przedstawia powstały w latach 1928-1929 roku budynek mieszkalny nr 108 przy ulicy Morskiej – Czerwonych Kosynierów w Gdyni. Budynek 5-kondygnacyjny z płaskimi dachem i ostatnią kondygnacją pozbawioną okien usadowiony równolegle do ulicy, której fragment znajduje się w prawym dolnym narożniku zdjęcia. Elewacja parteru ciemnoszara. Przed budynkiem fragment pasu zieleni obsadzony drzewami. Równolegle do budynku biegnie chodnik, po którym w lewym dolnym narożniku fotografii przechodzą 3 kobiety: dwie starsze, trzymające się pod ramię obrócone plecami do zdjęcia i jedna idąca w przeciwnym kierunku pchająca wózek. Z lewej strony zdjęcia widoczny fragment wyższego budynku przyłączony do tylnej ściany budowli.
Informacje dodatkowe: Fragment kolonii robotniczej na Grabówku. Autorem jej projektu jest Jan Bochniak we współpracy ze Zbigniewem Rzepeckim. Budowa kompleksu budynków była jedną z pierwszych podjętych w Gdyni prób rozwiązania problemów mieszkaniowych uboższych mieszkańców. Przykład funkcjonalizmu. Jako pierwszy działalność inwestycyjną podjął Magistrat. Zabudowa składała się małych mieszkań. To co charakterystyczne to wprowadzona do wnętrz zieleń. W skład kompleksu budynków wchodziły także sklepy, szkoła i przedszkole.
W lewym górnym rogu karty znajduje się numer sygnatury oraz szkic położenia budynku naniesiony czarnym i czerwonym tuszem. Szkic opatrzony odręcznym podpisem z korektą nazwy ulicy z niemieckiej na polskojęzyczną. Na odwrocie karty znajduje się opis techniczny budynku w języku niemieckim. Rubryka z nazwą ulicy wypełniona jest maszyno-drukiem: “Albert-Forster/150-te”, przekreślona i poprawiona ręcznie na “Morska- Czerw. Kosynierów”.

Additional information:

Object categories:

Architecture

Period:

1939-1945

Kind/type:

Record sheet

Author: nieznany

Date: 1940-1949

Signature: MMG/HM/II/30/68

Measurements: 20,6x21,3cm (wymiary karty); 6,8x 9,8 cm (wymiary

Material: karton

License: CC BY-NC-ND 3.0PL