Contrast:
Font:

Search the Digital Archive resources:

Karta ewidencyjna budynku przy ulicy Morskiej 65 w Gdyni

Detailed description:

Karta ewidencyjna z naklejoną fotografią czarno-białą w prawym górnym rogu, z naniesionymi danymi technicznymi budynku w języku niemieckim, z czasów okupacyjnych.  
Na fotografii fasada ciągu kamienic przy ulicy Morskiej 65 (dawniej Czerwonych Kosynierów). Górna część fotografii prześwietlona, fasada kamienicy o numerze 65 widoczna do kondygnacji czwartej, posiada sześć osi. Budynek jest podwyższony w stosunku do przystających do niego z obu stron. Widoczne schody proste prowadzące na podwyższenie przed budynkiem. W partii przyziemia, zwieńczonej gzymsem prostym, trzy prostokątne, przeszklone witryny sklepowe. Na dwóch pierwszych, od lewej, osiach budynku, na witrynie zamontowana jest metalowa krata. Cztery balkony prostokątne o metalowych balustradach w drugiej i trzeciej kondygnacji, na dwóch skrajnych osiach z lewej i prawej strony fasady. Kondygnacja czwarta zwieńczona gzymsem prostym od dołu i góry. Przed budynkiem stoi dwóch mężczyzn i ustawione są metalowe pojemniki przeznaczone do transportu mleka.
W przystającej od zachodu, fasadzie kamienicy, w partii przyziemia znajdują się przeszklone witryny sklepowe, nad którymi, na osi centralnej mieści się szyld z napisem ” Oaftftatle zur heimlehr”. Nad nim okna wstęgowe. Powyżej, balkon o długości na kilka kondygnacji. Nad drzwiami wejściowymi przy styku budynków, prostokątne otwory okienne, każdy zwieńczony prostokątnym fragmentem gzymsu prostego. Na dalszym planie, przystająca od wschodu fasada kamienicy wielokondygnacyjnej o wielu osiach, podpiwniczona.

Additional information:

Object categories:

Architecture

Period:

1939-1945

Kind/type:

Record sheet

Author: nieznany

Date: 1939-1945

Signature: MMG/HM/II/30/106

Measurements: 20,7 x 21,3 cm (karta), 6,7 x 9,8 cm (fotografia)

Material: karton, papier fotograficzny

License: CC BY-NC-ND 3.0 PL