Contrast:
Font:

Search the Digital Archive resources:

Karta ewidencyjna budynku na Placu Górnośląskim 14

Detailed description:

Karta ewidencyjna budynku na Placu Górnośląskim 14 w Gdyni, z zespołu 19 kart z fotografiami budynków z czasów okupacji niemieckiej.
Z naklejoną fotografią czarno-białą w prawym górnym rogu oraz z naniesionymi danymi technicznymi.
Zdjęcie przedstawia trzykondygnacyjny budynek mieszkalny z poddaszem i usługami w parterze, będący częścią zabudowy pierzei Placu Górnośląskiego, pod numerem 14. Obiekt na planie prostokąta z występem od zaplecza. Ściany murowane, w parterze pokryte granitową okładziną, powyżej tynkowane. Dach dwuspadowy o niewielkim stopniu nachylenia połaci.
Na zdjęciu główna fasada. Wejście w centrum parteru, po bokach symetrycznie rozstawione witryny. Po jednej z każdej strony, z dodatkowymi wejściami bliżej środka. Parter wyraźnie oddzielony od reszty budynku poprzez gzyms oraz zmianę materiału na elewacji. Wyższe kondygnacje w dwóch osiach, po jednym kwadratowym oknie w każdej z nich, na obu kondygnacjach. W pasie poddasza po dwa malutkie okienka na każdej z osi. Widoczna również boczna, ślepa ściana budynku.
Na odwrocie karty wypełnienie danych maszyno-drukiem z okresu okupacji niemieckiej. Nazwa w języku niemieckim „ Fritz Grön=Platz= Befreiungspl.” przekreślona, poprawiona odręcznie na nazwę polską „ Plac Kaszubski”.

Additional information:

Object categories:

Architecture

Period:

1939-1945

Kind/type:

Record sheet

Author: nieznany

Date: 1939 -1945

Signature: MMG/HM/II/57/10

Measurements: 20,3 x 21,0 cm (karta), 7,3 x 9,7 cm (fotografia)

Material: tektura, papier fotograficzny

License: CC BY-NC-ND 3.0 PL