Contrast:
Font:

Search the Digital Archive resources:

Karta ewidencyjna budynku na Placu Górnośląskim 12

Detailed description:

Karta ewidencyjna budynku na Placu Górnośląskim 12 w Gdyni, z zespołu 19 kart z fotografiami budynków z czasów okupacji niemieckiej.
Karta z naklejoną fotografią czarno-białą w prawym górnym rogu oraz z naniesionymi danymi technicznymi budynku.
Fotografia przedstawia trzykondygnacyjny budynek w zabudowie pierzejowej Placu Górnośląskiego, pod numerem 12. Obiekt na planie prostokąta. Ściany murowane, kryte tynkiem. Dach wielospadowy.
Widok głównej elewacji, składającej się z trzech części. Centralnej trzykondygnacyjnej, oraz dwóch niższych skrzydeł. Całość symetryczna, parter oddzielony jaśniejszym tynkiem od wyższych kondygnacji. Każdy z elementów z dwiema osiami. Boczne z witrynami na szerokość obydwu, z wejściami bliżej centrum. Środkowa z wejściem w północnej osi. Na wyższych kondygnacjach na każdą oś składa się jedno prostokątne okno na każdym z poziomów. Skrzydła z szerokimi lizenami po bokach, zwieńczone schodkowym gzymsem. Nad nim po jednej lukarnie z jednym oknem i dwuspadowym dachem. Lizeny skrzydeł przedłużone na część centralną, między nimi, fragment wyższego, płaskiego szczytu wieńczący całą budowlę.
Na odwrociu karty wypełnienie danych maszyno-drukiem z okresu okupacji niemieckiej. Nazwa w języku niemieckim „ Fritz Grön=Platz= Befreiungspl.” przekreślona, poprawiona odręcznie na nazwę polską „ Plac Kaszubski”.

Additional information:

Object categories:

Architecture

Period:

1939-1945

Kind/type:

Record sheet

Author: nieznany

Date: 1939 -1945

Signature: MMG/HM/II/57/12

Measurements: 20,3 x 21,0 cm (karta), 7,3 x 9,7 cm (fotografia)

Material: tektura, papier fotograficzny

License: CC BY-NC-ND 3.0 PL