Kontrast:
Czcionka:

Przeszukaj zbiory Cyfrowego Archiwum:

Franz Wandtke

Dwór w Kolibkach

Opis szczegółowy:

Pocztówka czarno-biała,  litografia, przedstawiająca dwór w Kolibkach. Podpisana w prawym marginesie: „Kolibeken”. Widoczne wschodnie skrzydło boczne – elewacja szczytowa dwukondygnacyjnego skrzydła z poddaszem użytkowym oraz elewacja frontowa parterowej części krytej  dachem dwuspadowym z lukarną i z dwoma symetrycznie umiejscowionymi drzwiami. Na odwrocie mieści się nadruk: „Franz Wandtke, Photograph, Danzig”. 

Majątek Kolibki przez wieku należał  najpierw do rodów rycerskich, następnie m.in. do patrycjuszy gdańskich, a w wiekach XVII i XVIII do znanych rodzin magnackich, takich jak Wejherowie, Radziwiłłowie, Sobiescy, czy Przebendowcy. Po rozbiorach majątek posiadały rodziny niemieckie. Dopiero w 1919 roku z rąk niemieckich Kolibki wykupił Polak Witołd Kukowski, ostatni właściciel majątku. 

Początki obecnego dworu w Kolibkach sięgają lat 20. XIX wieku, kiedy to zbudowano najstarsze skrzyło budynku. W 1884 roku właścicielem Kolibek został, pochodzący ze znakomitego rodu pomorskiego Wilhelm von Zitzewitz. To on dokonał gruntownej przebudowy dworu. Widoczne na fotografie wschodnie skrzydło zostało zbudowane przez niego.

Dodatkowe dane:

Kategorie obiektu:

Architektura

Okres:

do 1919 roku

Rodzaj/typ:

Pocztówka

Autor: Franz Wandtke

Data: 1906-1914

Sygnatura: MMG/HM/II/3507/2

Wymiary: 8,6 x 13,8 cm

Tworzywo: papier

Licencja: CC BY-NC-ND 3.0PL