Kontrast:
Czcionka:

Przeszukaj zbiory Cyfrowego Archiwum:

nieznany, zakł. fot. Foto-Elite

Teofil Zegarski

Opis szczegółowy:

Fotografia czarno-biała, portretowa przedstawia dr. Teofila Zegarskiego. Uśmiechnięty mężczyzna, z wąsem, w okrągłym okularach, pod krawatem. Na fotografii mieści się odręczny napis: „Foto-Elite/ Gdynia”.

Teofil Zegarski (1884-1936) – nauczyciel i pomorski filomata. W Gdyni mieszkał od 1927, kiedy to założył Prywatne Koedukacyjne Gimnazjum – pierwsze w mieście 8-klasowe gimnazjum. Jego ostateczną siedzibą został budynek w Orłowie przy obecnej al. Zwycięstwa 194, oddany na cele edukacyjne w 1933.

W pracy wychowawczej Zegarski kładł szczególny nacisk na wartości patriotyczne, umiłowanie morza i znajomość języków obcych. Stosował nowoczesne metody nauczania, dbał o wszechstronny rozwój uczniów. Oprócz programowej nauki, młodzież miała możliwość spędzać czas na kortach tenisowych, wybudowanych przy szkole, udzielania się w harcerstwie czy na kursach tańca, spełnienia się w szkolnym chórze czy zespole teatralnym. Zegarski propagował tolerancję wobec innych światopoglądów, wprowadzając np. lekcje religii dla różnych wyznań. Był człowiekiem szanowanym i cenionym przez gdynian. Jego śmierć przerwała rozwój szkoły. 

Dodatkowe dane:

Obiekt należy do kolekcji:

Bohaterowie Gdyni

Kategorie obiektu:

Ludzie

Okres:

1920-1929

Rodzaj/typ:

Fotografia

Autor: nieznany, zakł. fot. Foto-Elite

Data: 1920-1929

Sygnatura: Rfot/I/588/16

Wymiary: 8,9 x 13,9 cm

Tworzywo: papier fotograficzny

Licencja: CC BY-NC-ND 3.0 PL