Contrast:
Font:

Search the Digital Archive resources:

nieznany, zakł. fot. Foto-Elite

Teofil Zegarski

Detailed description:

Fotografia czarno-biała, portretowa przedstawia dr. Teofila Zegarskiego. Uśmiechnięty mężczyzna, z wąsem, w okrągłym okularach, pod krawatem. Na fotografii mieści się odręczny napis: „Foto-Elite/ Gdynia”.

Teofil Zegarski (1884-1936) – nauczyciel i pomorski filomata. W Gdyni mieszkał od 1927, kiedy to założył Prywatne Koedukacyjne Gimnazjum – pierwsze w mieście 8-klasowe gimnazjum. Jego ostateczną siedzibą został budynek w Orłowie przy obecnej al. Zwycięstwa 194, oddany na cele edukacyjne w 1933.

W pracy wychowawczej Zegarski kładł szczególny nacisk na wartości patriotyczne, umiłowanie morza i znajomość języków obcych. Stosował nowoczesne metody nauczania, dbał o wszechstronny rozwój uczniów. Oprócz programowej nauki, młodzież miała możliwość spędzać czas na kortach tenisowych, wybudowanych przy szkole, udzielania się w harcerstwie czy na kursach tańca, spełnienia się w szkolnym chórze czy zespole teatralnym. Zegarski propagował tolerancję wobec innych światopoglądów, wprowadzając np. lekcje religii dla różnych wyznań. Był człowiekiem szanowanym i cenionym przez gdynian. Jego śmierć przerwała rozwój szkoły. 

Additional information:

Object belongs to the collection:

Gdynia's Heroes

Object categories:

People

Period:

1920-1929

Kind/type:

Photography

Author: nieznany, zakł. fot. Foto-Elite

Date: 1920-1929

Signature: Rfot/I/588/16

Measurements: 8,9 x 13,9 cm

Material: papier fotograficzny

License: CC BY-NC-ND 3.0 PL