Kontrast:
Czcionka:

Przeszukaj zbiory Cyfrowego Archiwum:

Karta ewidencyjna budynku przy ulicy Morskiej 61N w Gdyni

Opis szczegółowy:

Karta ewidencyjna z naklejoną fotografią czarno-białą w prawym górnym rogu, z naniesionym szkicem położenia i danymi technicznymi budynku w języku niemieckim, z czasów okupacyjnych.  
Na fotografii budynek użytkowy, przy ulicy Morskiej 61N (dawniej Czerwonych Kosynierów) dwukondygnacyjny, otynkowany, o dachu płaskim. Na fotografii szczyt budynku i częściowo widoczna elewacja frontowa, z trzema prostokątnymi otworami okiennymi. Od lewej strony, do ściany szczytu, przystaje otynkowana ściana ogrodzenia posesji. W niej znajduje się otwarta brama, nad którą, zamontowany jest szyld z napisami w języku niemieckim „JOHANNES GLESKE…”. Na pierwszym planie widoczny kroczący mężczyzna. Inny odziany w garnitur i kapelusz, stoi przy ścianie budynku i trzyma łatę. Od prawej strony, do budynku przystaje prosty płot z desek drewnianych. W tle, na podwórku widoczne beczki umieszczone na konstrukcji mobilnej. Po prawej stronie fotografii, za ogrodzeniem znajdują sie małe drewniane baraki.

Na odwrocie karty wypełnienie danych maszyno-drukiem z okresu okupacji niemieckiej. Nazwa ulicy w języku niemieckim „Albert-Foster” przekreślona, poprawiona odręcznie na nazwy polskie z okresu PRL-u – „Czerwonych Kosynierów”, uzupełniona o przedwojenną i współczesną – „Morska”.

Dodatkowe dane:

Kategorie obiektu:

Architektura

Okres:

1939-1945

Autor: nieznany

Data: 1939-1945

Sygnatura: MMG/HM/II/30/110

Wymiary: 20,7 x 21,3 cm (karta), 6,7 x 9,9 cm (fotografia)

Tworzywo: karton, papier fotograficzny

Licencja: CC BY-NC-ND 3.0 PL