Kontrast:
Czcionka:

Przeszukaj zbiory Cyfrowego Archiwum:

Karta ewidencyjna budynku przy ulicy Morskiej 65a w Gdyni

Opis szczegółowy:

Karta ewidencyjna z naklejoną fotografią czarno-białą w prawym górnym rogu, z naniesionymi danymi technicznymi budynku w języku niemieckim, z czasów okupacyjnych.  
Na fotografii budynek mieszkalny, przy ulicy Morskiej 65a (dawniej Czerwonych Kosynierów) o czterech kondygnacjach i poddaszu użytkowym. Ujęcie od szczytu budynku i fasady. W partii przyziemia przeszklone witryny sklepowe, nad którymi znajduję się mezanino w postaci dwóch partii okien wstęgowych. Nad witrynami szyld z napisem w języku niemieckim. Nad drzwiami wejściowymi trzy duże prostokątne otwory okienne doświetlające klatkę schodową budynku, nad każdym mały prostokątny gzyms. W pierwszej kondygnacji, na szerokości trzech otworów okiennych, prosty balkon o balustradzie metalowej. W trzeciej i czwartej kondygnacji trzy otwory okienne ograniczone od dołu prostym gzymsem. W poddaszu trzy prostokątne otwory okienne.
Na pierwszym planie widoczny słup, fragment chodnika i trawnika przed ogrodzeniem, płotem szczebelkowym przylegającym do fasady budynku. Nad bramą, metalowa rama na której znajduję się prostokątny szyld z napisem. Po prawej stronie fotografii, częściowo ujęta fasada przystającej kamienicy, o czterech kondygnacjach i układzie geometrycznym.

Na odwrocie karty wypełnienie danych maszyno-drukiem z okresu okupacji niemieckiej. Nazwa ulicy w języku niemieckim „Albert-Foster” przekreślona, poprawiona odręcznie na nazwy polskie z okresu PRL-u – „Czerwonych Kosynierów”.

Dodatkowe dane:

Kategorie obiektu:

Architektura

Okres:

1939-1945

Autor: nieznany

Data: 1939-1945

Sygnatura: MMG/HM/II/30/107

Wymiary: 20,7 x 21,3 cm (karta), 6,7 x 9,8 cm (fotografia)

Tworzywo: karton, papier fotograficzny

Licencja: CC BY-NC-ND 3.0 PL