Kontrast:
Czcionka:

Przeszukaj zbiory Cyfrowego Archiwum:

Karta ewidencyjna budynku przy ulicy Beniowskiego 31 w Gdyni

Opis szczegółowy:

Karta ewidencyjna budynku przy ulicy Beniowskiego 31 w Gdyni, z zespołu 15 kart z fotografiami budynków z czasów okupacji niemieckiej.
Karta z naklejoną fotografią czarno-białą w prawym górnym rogu, z naniesionymi danymi technicznymi budynku.
Fotografia przedstawia trzykondygnacyjny  dom mieszkalny z nadbudówką. Zlokalizowany przy ul. Beniowskiego 31. Budynek na planie zbliżonym do prostokąta, z wcięciem na środku wschodniej elewacji, zachodnim narożniku północnej oraz południowym narożniku zachodniej. Ściany tynkowane, zwieńczone wystającym gzymsem, dach płaski. Parter na półpiętrze. Nadbudówka cofnięta.
Na zdjęciu wschodnia oraz południowa elewacja. Wejście od północnej strony wschodniej elewacji. Wyraźnie zaznaczony pion klatki schodowej z jedną osią okien nad zadaszonym wejściem, przedłużony do wysokości nadbudówki. Ta cofnięta względem obu widocznych elewacji. Okna jedynie od strony wschodniej. Wcięcie w elewacji wypełnione dwoma symetrycznie rozstawionymi oknami na każdej kondygnacji. Parapet i gzyms nad oknami tworzą ciągłą linię na szerokości całego wcięcia. Na widocznym narożniku po jednym większym oknie na każdej kondygnacji obu elewacji. Okna również połączone linią gzymsu i parapetu. Podobny zabieg po przeciwnej stronie południowej elewacji. Za rogiem widać wystający z zachodniej elewacji balkon z metalową balustradą.
Na odwrocie karty, wypełnienie danych maszyno-drukiem z okresu okupacji niemieckiej. Nazwa w języku niemieckim „ Spichernhöhe” przekreślona, poprawiona odręcznie na nazwę polską „ Beniowskiego”.

Dodatkowe dane:

Kategorie obiektu:

Architektura

Okres:

1939-1945

Autor: nieznany

Data: 1939-1945

Sygnatura: MMG/HM/II/13/2

Wymiary: 20,7x21,4 cm (karta), 6,9x10,2 cm (fotografia)

Tworzywo: karton, papier fotograficzny

Licencja: CC BY-NC-ND 3.0 PL