Kontrast:
Czcionka:

Przeszukaj zbiory Cyfrowego Archiwum:

Karta ewidencyjna budynku przy ulicy Bema 9 w Gdyni

Opis szczegółowy:

Karta ewidencyjna budynku przy ulicy Bema 9 w Gdyni, z zespołu 17 kart z fotografiami budynków z czasów okupacji niemieckiej.
Karta z naklejoną fotografią czarno-białą w prawym górnym rogu, z naniesionymi danymi technicznymi budynku, na planie prostokąta.
Na fotografii budynek czterokondygnacyjny z poddaszem użytkowym, otynkowany, o dachu płaskim. Fasada budynku o układzie symetrycznym, przepruta prostokątnymi otworami okiennymi na czterech osiach. W partii przyziemia na osi symetrii, pomiędzy drugą i trzecią osią, drzwi wejściowe z małym prostokątnym daszkiem nad, flankuję ją prosty gzyms odgraniczający od kondygnacji pierwszej. Okna o podziale na trzy kwatery z wystającymi parapetami. Na dwóch osiach centralnych w kondygnacji trzeciej i czwartej znajdują się balkony o balustradach metalowych. W pasie poddasza mniejsze, prostokątne otwory okienne. Ściana boczna budynku, gładka, otynkowana. Do budynku od lewej strony przystaje inny wielokondygnacyjny budynek. Przed budynkiem, po obu stronach chodnika prowadzącego do wejścia, trawnik z krzewami, ogrodzony betonowym murkiem wraz z zamontowanymi powyżej niego,  metalowymi linkami bądź rurkami. Teren przy ścianie bocznej ogrodzony jest przystającym do krawędzi budynku płotem ze zbitych prostych desek.
Na odwrocie karty, wypełnienie danych maszyno-drukiem z okresu okupacji niemieckiej. Nazwa w języku niemieckim „Schlageter” przekreślona, poprawiona odręcznie na nazwę polską „ Bema”.

Dodatkowe dane:

Kategorie obiektu:

Architektura

Okres:

1939-1945

Autor: nieznany

Data: 1939-1945

Sygnatura: MMG/HM/II/12/11

Wymiary: 20,3 x 21,0 cm (karta), 10,5 x 7,6 cm (fotografia)

Tworzywo: karton, papier fotograficzny

Licencja: CC BY-NC-ND 3.0 PL