Kontrast:
Czcionka:

Przeszukaj zbiory Cyfrowego Archiwum:

Karta ewidencyjna budynku przy ulicy Bema 10 w Gdyni

Opis szczegółowy:

Karta ewidencyjna budynku przy ulicy Bema 10 w Gdyni, z zespołu 17 kart z fotografiami budynków z czasów okupacji niemieckiej.
Karta z naklejoną fotografią czarno-białą w prawym górnym rogu, z naniesionymi danymi technicznymi budynku, na planie prostokąta z prostym występem wklęsłym. Budynek czterokondygnacyjny, z poddaszem użytkowym, otynkowany, o dachu płaskim.
Na fotografii o układzie geometrycznym, przepruta oknami na czterech osiach. W partii przyziemia, na osi symetrii elewacji mieszczą się drzwi wejściowe, okna na osiach drugiej i trzeciej o podziale na dwa pola, poziom ten ograniczony jest prostym gzymsem od drugiej kondycji. W trzech środkowych kondygnacjach okna o podziale na trzy pola,  w poddaszu małe otwory okienne.
Do budynku, od lewej strony, przystaje kamienica czterokondygnacyjna, o układzie geometrycznym, z witryną sklepową w partii przyziemia. Przed budynkiem dwa niewielkie, liściaste drzewa.
Na odwrociu karty, wypełnienie danych maszyno-drukiem z okresu okupacji niemieckiej. Nazwa w języku niemieckim „ Schlageter” przekreślona, poprawiona odręcznie na nazwę polską „ Bema”.

Dodatkowe dane:

Kategorie obiektu:

Architektura

Okres:

1939-1945

Autor: nieznany

Data: 1939-1945

Sygnatura: MMG/HM/II/12/10

Wymiary: 20,3 x 21,1 cm (karta), 8,5 x 6,6 cm (fotografia)

Tworzywo: karton, papier fotograficzny

Licencja: CC BY-NC-ND 3.0 PL