Kontrast:
Czcionka:

Przeszukaj zbiory Cyfrowego Archiwum:

Karta ewidencyjna budynku przy ulicy Bema 20

Opis szczegółowy:

Karta z naklejoną fotografią czarno-białą w prawym górnym rogu, z naniesionymi danymi technicznymi budynku na jej odwrocie. Budynek na planie rozczłonkowanego prostokąta z występami półkolistymi i prostokątnymi.
Na fotografii widoczna elewacja boczna i frontowa. Budynek trzykondygnacyjny, cztery kondygnacje w partii centralnej fasady, o układzie geometrycznym, konstrukcji żelbetowej, dachu płaskim.
Fasada budynku z ryzalitem prostym na trzech  pierwszych kondygnacjach od lewej strony. Przepruta otworami okiennymi w układzie symetrycznym względem osi centralnej, określonej przez okna klatki schodowej. Układ zdublowany to małe otwory okienne po dwóch stronach okien o podziale na sześć kwater kwadratowych. Fasada o siedmiu osiach.
W elewacji bocznej na osi centralnej ryzalit półkolisty z oknami o podziale na sześć kwater na każdej kondygnacji. W widocznej ścianie prostej, przy styku z ryzalitem małe otwory okienne, na jednej osi. Na pierwszym lanie widoczne ogrodzenie posesji drewnianym płotem sztachetowym. W tle po lewej stronie widoczne boczne ścianki wystających dwóch balkonów. W tle częściowo widoczne wielokondygnacyjne budynki mieszkalne. Na podwórku, za ogrodzeniem niewyraźnie widoczny zaprzęgnięty koń.

Na odwrocie karty, wypełnienie danych maszyno-drukiem z okresu okupacji niemieckiej. Nazwa w języku niemieckim „Schlageter” przekreślona, poprawiona odręcznie na nazwę polską „ Bema”. W rubryce ze słowem „Unmerkungen” określającej lokalizacje obiektu znajduje się wypełnienie maszyno-drukiem.

Dodatkowe dane:

Kategorie obiektu:

Architektura

Okres:

1939-1945

Autor: nieznany

Data: 1939-1945

Sygnatura: MMG/HM/II/12/2

Wymiary: 20,4 x 21,1 cm (karta), 7,0 x 9,2 cm (fotografia)

Tworzywo: karton, papier fotograficzny

Licencja: CC BY-NC-ND 3.0 PL