Kontrast:
Czcionka:

Przeszukaj zbiory Cyfrowego Archiwum:

Karta ewidencyjna budynku przy ulicy Bema 1 w Gdyni

Opis szczegółowy:

Karta ewidencyjna budynku przy ulicy Bema 1 w Gdyni, z zespołu 17 kart z fotografiami budynków z czasów okupacji niemieckiej.
Z naklejoną fotografią czarno-białą w prawym górnym rogu, z naniesionymi danymi technicznymi budynku na planie, rozczłonkowanego prostokąta.

Na fotografii budynek czterokondygnacyjny, podpiwniczony, otynkowany, o dachu płaskim. Widoczna elewacja boczna budynku o układzie symetrycznym, przepruta jest prostokątnymi, otworami okiennymi na czterech osiach. W podpiwniczeniu widoczne otwory okienne mieszczące się częściowo poniżej poziomu gruntu. W pierwszej kondygnacji, cztery pasy boniowania  po obu stronach osi pierwszej i czwartej. Poziom ten zwieńczony jest gzymsem prostym.
Budynek mieści się na skrzyżowaniu dwóch ulic. Do jego prawej strony przystaje inny czterokondygnacyjny budynek mieszkalny. W tle widoczna zabudowa miejska.

Na odwrocie karty, wypełnienie danych maszyno-drukiem z okresu okupacji niemieckiej. Nazwa w języku niemieckim „Schlageter” przekreślona, poprawiona odręcznie na nazwę polską „ Bema”.
W rubryce określonej przez słowo „Unmerkungen” mieści się wypełnienie maszyno-drukiem „Ecke Richthofen-Strasse Nr.5” jest uwaga określająca lokalizacje budynku na narożu dwóch ulic.

Dodatkowe dane:

Kategorie obiektu:

Architektura

Okres:

1939-1945

Autor: nieznany

Data: 1939-1945

Sygnatura: MMG/HM/II/12/17

Wymiary: 20,3 x 21,0 cm (karta), 10,5 x 7,5 cm (fotografia)

Tworzywo: karton, papier fotograficzny

Licencja: CC BY-NC-ND 3.0 PL