Kontrast:
Czcionka:

Przeszukaj zbiory Cyfrowego Archiwum:

proj. Eryka Trzewik-Drost, prod. Huta Szkła Gospodarczego „Ząbkowice”

Medal „Głowa dziewczyny”

Opis szczegółowy:

„Na wstępie muszę przyznać, że wybór bliskiego mojemu sercu obiektu ze zbiorów Muzeum był dla mnie… nadspodziewanie bezproblemowy. W magazynach mamy tysiące przedmiotów, które wzbudzają różne emocje: od bezdechu zachwytu po uśmieszek politowania, ale tylko dwa z nich mają dla mnie wartość sentymentalną. Kultowy wazon „Asteroid” Jana Sylwestra Drosta i medalion z głową dziewczyny autorstwa Eryki Trzewik-Drost to szkła przekazane przez artystów naszemu Muzeum. Wydarzyło się do przy okazji poświęconej im wystawy z cyklu „Polskie Projekty Polscy Projektanci”, której byłam pomysłodawczynią.

Odkąd sięgam pamięcią, zachwycałam się obiektami projektowanymi przez Państwa Drostów, a ich samych podziwiałam za wyobraźnię, spryt i talent, które pozwoliły im zamienić tombak w złoto. Jednak najcenniejsze, co wyniosłam z naszej wspólnej przygody i co pozostanie we mnie na zawsze, to serdeczna relacja, jaką nawiązaliśmy.

Razem przeszliśmy piękną drogę poznawania się i wspólnej pracy nad wystawą – tę, zwieńczył wernisaż, ale nasza relacja niezmącenie nadal trwa. Czuję radość, kiedy w słuchawce słyszę wypowiadane głosem najcieplejszym na świecie: „Dzień dobry, kochana, co tam słychać nad morzem?”.

Marta Borowska-Tryczak, Dział Projektów od 2019

Dodatkowe dane:

Obiekt należy do kolekcji:

MY O RZECZACH \ RZECZY O NAS

Kategorie obiektu:

Naczynia Kultura Sztuka

Okres:

1980-1989

Rodzaj/typ:

medalion

Autor: proj. Eryka Trzewik-Drost, prod. Huta Szkła Gospodarczego „Ząbkowice”

Data: lata 80. XX w.

Sygnatura: MMG/SZ/P/49

Wymiary: 22 x 17 x 6 cm

Tworzywo: szkło prasowane

Licencja: wszystkie utwory zamieszczone w tej kolekcji NIE SĄ objęte wolną licencją