Kontrast:
Czcionka:

Przeszukaj zbiory Cyfrowego Archiwum:

Array

Karta ewidencyjna budynku przy ulicy Morskiej – Czerwonych Kosynierów nr 61

Opis szczegółowy:

Karta ewidencyjna z naklejoną czarno-białą fotografią w prawym górnym rogu. Fotografia opatrzona opisem odręcznym „Foto 380/1”. Zdjęcie przedstawia  budynek mieszkalny nr 61 przy ulicy Morskiej – Czerwonych Kosynierów w Gdyni. Budynek 2-kondygnacyjny z płaskim dachem oraz przyziemiem doświetlonym oknami zabezpieczonymi kratami. Składa się z dwóch brył połączonych ze sobą prostopadle. Budynek murowany, z lekko zniszczoną elewacją i elementami ceglanymi wokół drzwi wejściowych i bramy wjazdowej oraz u podstawy budynku. W głębi bramy widoczny dziedziniec, a w nim przeszklone wejście na zaplecze lokalu oraz tuż przy otwartej bramie, ułożone jedna na drugiej, skrzynki.
Nad bramą widoczny biały szyld z dużym napisem: „Johannes Gleske. Danzinger-Aktien Bierbrauerci. Mineralwasserfabrik. Gotenhafen Albert Forster 61”. W tle podobny murowany budynek. Z prawej strony zdjęcia widoczny narożnik ściany sąsiadującego budynku. Na pierwszym planie fotografii znajdują się dwie dziewczynki w bluzkach i w spódniczkach.  
W lewym górnym rogu karty znajduje się numer sygnatury oraz szkic położenia budynku naniesiony czarnym i czerwonym tuszem. Szkic opatrzony odręcznym podpisem z korektą nazwy ulicy z niemiecko na polskojęzyczną. Na odwrocie karty znajduje się opis techniczny budynku w języku niemieckim. Rubryka z nazwą ulicy wypełniona jest maszynopisem: „Albert-Forster/150-te”, przekreślona i poprawiona ręcznie na „Morska- Czerw. Kosynierów”.

Dodatkowe dane:

Kategorie obiektu:

Architektura

Okres:

1939-1945

Autor: Array

Data: 1939-1945

Sygnatura: MMG/HM/II/30/111

Wymiary: 20,7 x 21,4cm (karta); 6,7 x 9,8 cm (fotografia)

Tworzywo: karton, papier fotograficzny

Licencja: CC BY-NC-ND 3.0 PL