Kontrast:
Czcionka:

Przeszukaj zbiory Cyfrowego Archiwum:

Karta ewidencyjna budynku przy ulicy Morskiej – Czerwonych Kosynierów nr 108b z zespołu 153 kart ewidencyjnych budynku z czasów okupacji niemieckiej.

Opis szczegółowy:

Karta ewidencyjna z naklejoną czarno-białą fotografią w prawym górnym rogu. Zdjęcie przedstawia powstały w 1929 roku budynek mieszkalny nr 108a przy ulicy Morskiej – Czerwonych Kosynierów w Gdyni. Budynek 4-kondygnacyjny z płaskmi dachem, doświetlonym oknami przyziemiem. Budynek zaprojektowany przez Jana Bochniaka we współpracy ze Zbigniewem Rzepeckim. Przykład funkcjonalizmu. Fragment kolonii robotniczej na Grabówku. Usadowiony na rogu dwóch ulic. Elewacja parteru ciemnoszara. Najwyższa kondygnacja podwyższona. Z lewej strony fotografii, w głębi widoczna ściana sąsiadującego budynku nr 108 A połączonego parterowym przejściem z bramą. Przed bramą przechodzi kobieta. Na rogu ulic znajdują się tabliczki z ich nazwami. W prawym dolnym rogu zdjęcia widoczny fragment ogrodzenia, a przed nim dwóch mężczyzn w kaszkietach. Jeden z nich trzyma w ręku teczkę.
Informacje dodatkowe: Budowa kompleksu budynków była jedną z pierwszych podjętych w Gdyni prób rozwiązania problemów mieszkaniowych uboższych mieszkańców. Jako pierwszy działalność inwestycyjną podjął Magistrat. Zabudowa składała się małych mieszkań. To co charakterystyczne to wprowadzona do wnętrz zieleń. W skład kompleksu budynków wchodziły także sklepy, szkoła i przedszkole.
W lewym górnym rogu karty znajduje się numer sygnatury. Na odwrocie karty znajduje się opis techniczny budynku w języku niemieckim. Rubryka z nazwą ulicy wypełniona jest maszyno-drukiem: „Albert-Forster/150-te”, przekreślona i poprawiona ręcznie na „ul. Czerw. Kosynierów”.

Dodatkowe dane:

Kategorie obiektu:

Architektura

Okres:

1939-1945

Autor: nieznany

Data: 1940-1949

Sygnatura: MMG/HM/II/30/66

Wymiary: 20,2x21,0cm (wymiary karty); 6,9x 10,1 cm (wymiary

Tworzywo: karton

Licencja: CC BY-NC-ND 3.0PL