Kontrast:
Czcionka:

Przeszukaj zbiory Cyfrowego Archiwum:

Karta ewidencyjna budynku na Placu Górnośląskim 20

Opis szczegółowy:

Karta ewidencyjna budynku na Placu Górnośląskim 20 w Gdyni, z zespołu 19 kart z fotografiami budynków z czasów okupacji niemieckiej.
Z naklejoną fotografią czarno-białą w prawym górnym rogu oraz z naniesionymi danymi technicznymi budynku.
Zdjęcie trzykondygnacyjnego budynku z poddaszem i wyższym parterem z usługami, przy Placu Górnośląskim 20. Obiekt na planie prostokąta z wystającym elementem od zaplecza. Ściany murowane, nieotynkowane. Brak stolarki okiennej powyżej parteru. Dach dwuspadowy o niewielkim kącie nachylenia połaci.
Na zdjęciu boczna- pusta elewacja oraz główna fasada. Symetryczna względem środka. W parterze wejście w centrum, po bokach po jednej większej witrynie, z dodatkowymi wejściami bliżej środka. Parter oddzielony gzymsem od wyższych kondygnacji. Tam po jednym kwadratowym otworze okiennym na każdej z trzech osi. Środkowe okno na trzecim poziomie z wyrwą po środku, sięgającą do podłogi. W pasie poddasza niższe otwory.
Na odwrociu karty wypełnienie danych maszyno-drukiem z okresu okupacji niemieckiej. Nazwa w języku niemieckim „ Fritz Grön=Platz= Befreiungspl.” przekreślona, poprawiona odręcznie na nazwę polską „ Plac Kaszubski”.

Dodatkowe dane:

Kategorie obiektu:

Architektura

Okres:

1939-1945

Autor: nieznany

Data: 1939 -1945

Sygnatura: MMG/HM/II/57/4

Wymiary: 20,3 x 21,0 cm (karta), 7,3 x 9,7 cm (fotografia)

Tworzywo: tektura, papier fotograficzny

Licencja: CC BY-NC-ND 3.0 PL