Kontrast:
Czcionka:

Przeszukaj zbiory Cyfrowego Archiwum:

Zygmunt Cywiński w mundurze II Morskiego Pułku Strzelców z rodziną

Opis szczegółowy:

Fotografia czarno-biała przedstawia ppor. Zygmunta Cywińskiego w mundurze II Morskiego Pułku Strzelców, wraz z żoną i synem. Zygmunt Cywiński ubrany jest w mundur polowy kapitana Wojska Polskiego. Na odwrocie dedykacja: „Kochanej Pani Janie podobiznę naszej rodziny Lita Cywińska”. Pod tekstem data: 26.12.1940 r. oraz pieczątka zakładu fotograficznego w Warszawie.

Zygmunt Cywiński (1902-1939) – malarz i wybitny popularyzator kultury polskiej. Zafascynowany Gdynią i morzem, od początku lat 30. XX wieku postanowił włączyć się w proces przemian kulturalnych. Był gorącym rzecznikiem idei stworzenia pomorskiego centrum kultury oddziałującego na całe Kaszuby. Organizował wystawy swoich prac oraz odczyty z dziedziny sztuki.

 Jego największym sukcesem było organizowanie tzw. „Wieczorów Czwartkowych” w Gdyni, których gośćmi byli m.in. Maria Kuncewiczowa, Melchior Wańkowicz czy Magdalena Samozwaniec.  Dzięki ogromnemu zaangażowaniu i dużym umiejętnościom organizatorskim, od listopada 1935 do kwietnia 1939 zorganizował ponad 90 wieczorów poświęconych literaturze, teatrowi, muzyce i sztuce. Cywiński był nie tylko dobrym malarzem, wielkim społecznikiem, animatorem życia kulturalnego, ale także żołnierzem. Zginął w obronie Gdyni we wrześniu 1939. Jego grób znajduje się na Cmentarzu Witomińskim.

Dodatkowe dane:

Obiekt należy do kolekcji:

Bohaterowie Gdyni

Kategorie obiektu:

Ludzie

Okres:

1930-1939

Rodzaj/typ:

Fotografia

Autor: nieznany

Data: 1939

Sygnatura: MMG/HM/II/289

Wymiary: 9,0 x 14,0 cm

Tworzywo: papier fotograficzny

Licencja: CC BY-NC-ND 3.0 PL