Kontrast:
Czcionka:

Przeszukaj zbiory Cyfrowego Archiwum:

Prace przy Falochronie Wschodnim

Opis szczegółowy:

Fotografia pochodząca z zespołu 158 zdjęć z okresu okupacji niemieckiej, przedstawiających prace nad przebudową i dostosowaniem  gdyńskiego portu do potrzeb Kriegsmarine.

Zdjęcie wykonane podczas prac przy Falochronie Wschodnim – widok w stronę Oksywia. Na pierwszym planie widoczny jest fragment kesonu zanurzonego w wodzie. Betonowa konstrukcja, z wewnętrznym podziałem na pięć komór, zbrojona drutami żelaznymi. Na kesonie robotnicy podczas pracy. Przy dolnej krawędzi mieszczą się podesty z desek. Na dalszym planie, ponton załadowany kamieniami, na nim znajdują się także dwaj robotnicy oraz dwa rowery. Przy pontonie, przywiązana jest pływająca jednostka pomocnicza. Przy prawej krawędzi fotografii, częściowa widoczna łódź wiosłowa z osobami na pokładzie. Na dalszym planie, w centrum jest inny ponton i prowadząca go jednostka pływająca. Po lewej stronie mieści się północny fragment falochronu wschodniego. W czasie wojny Niemcy połączyli ze sobą dwa fragmenty Falochronu Wschodniego, tak  aby zmniejszyć skutki falowania w porcie. Była to zresztą realizacja jeszcze przedwojennych planów polskich.

Z lewego boku ciągnie się falochron w którym widać wejście do Basenu Południowego (obecnie Tadeusza Wendy), za nim są urządzenia przeładunkowe na Molo Węglowym. Z prawej, na linii horyzontu widać budynek torpedowani i wypływającą w morze jednostkę.

Dodatkowe dane:

Obiekt należy do kolekcji:

Port gdyński w czasie II wojny światowej

Kategorie obiektu:

Morze Port Praca

Okres:

1939-1945

Technika:

fotografia

Rodzaj/typ:

Fotografia

Autor: nieznany

Data: listopad 1940

Sygnatura: MMG/HM/II/537/10

Wymiary: 11,7 x 8,8 cm

Tworzywo: papier

Licencja: CC BY-NC-ND 3.0 PL