Contrast:
Font:

Search the Digital Archive resources:

Prace przy Falochronie Wschodnim

Detailed description:

Fotografia pochodząca z zespołu 158 zdjęć z okresu okupacji niemieckiej, przedstawiających prace nad przebudową i dostosowaniem  gdyńskiego portu do potrzeb Kriegsmarine.

Zdjęcie wykonane podczas prac przy Falochronie Wschodnim – widok w stronę Oksywia. Na pierwszym planie widoczny jest fragment kesonu zanurzonego w wodzie. Betonowa konstrukcja, z wewnętrznym podziałem na pięć komór, zbrojona drutami żelaznymi. Na kesonie robotnicy podczas pracy. Przy dolnej krawędzi mieszczą się podesty z desek. Na dalszym planie, ponton załadowany kamieniami, na nim znajdują się także dwaj robotnicy oraz dwa rowery. Przy pontonie, przywiązana jest pływająca jednostka pomocnicza. Przy prawej krawędzi fotografii, częściowa widoczna łódź wiosłowa z osobami na pokładzie. Na dalszym planie, w centrum jest inny ponton i prowadząca go jednostka pływająca. Po lewej stronie mieści się północny fragment falochronu wschodniego. W czasie wojny Niemcy połączyli ze sobą dwa fragmenty Falochronu Wschodniego, tak  aby zmniejszyć skutki falowania w porcie. Była to zresztą realizacja jeszcze przedwojennych planów polskich.

Z lewego boku ciągnie się falochron w którym widać wejście do Basenu Południowego (obecnie Tadeusza Wendy), za nim są urządzenia przeładunkowe na Molo Węglowym. Z prawej, na linii horyzontu widać budynek torpedowani i wypływającą w morze jednostkę.

Additional information:

Object belongs to the collection:

Gdynia Port During World War II

Object categories:

Work Harbor Sea

Period:

1939-1945

Technique:

photography

Kind/type:

Photography

Author: nieznany

Date: listopad 1940

Signature: MMG/HM/II/537/10

Measurements: 11,7 x 8,8 cm

Material: papier

License: CC BY-NC-ND 3.0 PL