Kontrast:
Czcionka:

Przeszukaj zbiory Cyfrowego Archiwum:

Array

Obwieszczenie o przepisach sanitarnych i porządkowych na terenie Kąpieliska Morskiego w Gdynia – Orłowo

Opis szczegółowy:

Obwieszczenie z dnia 6 czerwca 1939 roku przedstawiające przepisy sanitarne i porządkowe obowiązujące na terenie Kąpieliska Morskiego Gdynia – Orłowo (Orłowo, Mały Kack i Kolibki) wydane przez Wydział Wykonawczy Kąpieliska Morskiego Gdynia-Orłowo. Przewodniczącym Wydziału był komisarz Rządu Franciszek Sokół- adnotacja w prawym dolnym rogu afiszu.

W punkcie pierwszym określa się warunki zaopatrywania ludności w wodę . Drugi punkt prezentuje „Przepisy o zabezpieczeniu czystości gruntu i powietrza” . Zawiera on m.in. zakaz stawiania baraków oraz budynków prowizorycznych na ternie Kąpieliska. Określa również obszar na którym zabroniono „utrzymywania, przepędzania i pasienia krów, koni, owiec, kóz itp.” Punkt ten zawiera podpunkty: Doły kloaczne, Ustępy i klozety, Śmietniki, Utrzymywanie czystości jezdni i chodników, Zakłady przemysłowe. Przedstawione zostały warunki sanitarne, które należy stosować przy wyszczególnionych sytuacjach.

Trzeci punkt określa przepisy sanitarne dla hoteli, pensjonatów, pokoi umeblowanych itp.  Oprócz ogólnych informacji, wyszczególnione zostały warunki dla Kuchni, Restauracji, jadłodajni itp., Spluwaczek, Bielizny zakładowej oraz porządkowe dla Służby, cenników, ksiąg zażaleń oraz oględzin sanitarnych. W podpunkcie dotyczącym Spluwaczek przypomina się o umieszczeniu we wszystkich korytarzach oraz pomieszczeniach, napełnionych wodą spluwaczek. Mają one być łatwo dostępne oraz łatwo podlegać czyszczeniu i dezynfekcji. Dodatkowo przypomina się o umieszczeniu na ścianach pouczenia o nie pluciu na podłogę.

W rozdziale IV przedstawione zostały warunki „Użytkowania plaży morskiej i zachowanie się publiczności na niej.” Na końcu umieszczone zostały Postanowienia Ogólne mówiące o obowiązku zastosowania się do przedstawionych przepisów oraz o przewidzianych karach za ich naruszenie.

Dodatkowe dane:

Obiekt należy do kolekcji:

Plakaty - Afisze

Kategorie obiektu:

Morze Rekreacja

Okres:

1939-1945

Technika:

druk

Rodzaj/typ:

Afisz

Autor: Array

Data: 1939

Sygnatura: HM/PL/326

Wymiary: 63 x 47

Tworzywo: papier

Licencja: CC BY-NC-ND 3.0 PL