Kontrast:
Czcionka:

Przeszukaj zbiory Cyfrowego Archiwum:

Karta ewidencyjna budynku przy ulicy Balladyny 27 w Gdyni

Opis szczegółowy:

Karta ewidencyjna budynku przy ulicy Balladyny 27 w Gdyni, z zespołu 3 kart z fotografiami budynków z czasów okupacji niemieckiej.
Karta z naklejoną fotografią czarno-białą w prawym górnym rogu, z naniesionym szkicem położenia i danymi technicznymi budynku na planie prostokąta.
Na fotografii widoczna elewacja frontowa i boczna budynku dwukondygnacyjnego, otynkowanego o dachu płaskim, bryła zwarta nierozczłonkowana.
w partii przyziemia elewacji frontowej, dwie witryny sklepowe oraz przeszklone drzwi. Lico budynku z częściową okładziną z cegiełek. W kondygnacji drugiej trzy otwory okienne o podziale na trzy kwatery, ograniczone od dołu pasem cegiełek. Gzyms prosty flankuje przestrzeń ograniczoną przez dwie osie od lewej strony i okala naroże budynku mając swoją kontynuację na fasadzie bocznej do osi środkowej. W elewacji bocznej, w partii przyziemia, znajdują się dwa otwory okienne na osiach pierwszej i trzeciej. W kondygnacji wyższej okna na trzech osiach. Ściana budynku otynkowana z fragmentem uszkodzenia ujawniającym jego mur ceglany.
Przed budynkiem stoi wysoki drewniany słup. W tle widoczny fragment innego budynku oraz w oddali drzewa. Na pierwszym planie, u dołu fotografii, ujęty został fragment metalowej siatki ogrodzenia.
Na odwrocie karty, wypełnienie danych maszyno-drukiem z okresu okupacji niemieckiej. Nazwa ulicy w języku niemieckim „Danzigblick=Brösner” przekreślona, poprawiona odręcznie na nazwę polską „ Balladyny”. W rubryce wersu określonego przez „Lage”(lokalizacja), znajduje się napis maszyno-drukiem „ Kriegsbeaschädigt” (inwalidów wojennych).

Dodatkowe dane:

Kategorie obiektu:

Architektura

Okres:

1939-1945

Autor: nieznany

Data: 1939-1945

Sygnatura: MMG/HM/II/10/1

Wymiary: 20,2 x 20,0 cm

Tworzywo: karton, papier fotograficzny

Licencja: CC BY-NC-ND 3.0 PL