Contrast:
Font:

Search the Digital Archive resources:

Przystań rybacka w Orłowie, przy ujściu rzeki Kaczej

Detailed description:

Pocztówka czarno-biała, przedstawiająca przystań rybacką przy ujściu rzeki Kaczej, w Orłowie. Zdjęcie wykonane z drewnianego pomostu w stronę plaży, przedstawia szereg łodzi rybackich na brzegu. W tle widoczne zabudowania, m.in. po lewej mieści się dom, który w 1920 roku zamieszkiwał Stefan Żeromski, a przy prawej krawędzi widoczny jest fragment Kurhausu. W dolnym marginesie karty mieści się czerwony nadruk z tytułem: „Adlershorst bei Zoppot” (tł. Orłowo obok Sopotu) oraz nazwą wydawcy „Römmer und Jonas, Dresden”, a także  odręcznie naniesione pozdrowienia.
Na odwrocie są: nadruk, zielony znaczek pocztowy na nim stempel poczty z Sopotu, datowany na “8.8.06” oraz odręczny napis w jęz. polskim i niemieckim: “Osterreich (Galizien)// Monseniur Roman Wodecki/ Nowy Sącz/Dąbrowa”.

W drugiej połowie XIX, w tym miejscu, na gruntach należących do majątku w Kolibkach, częściowo należących do Redłowa i Małego Kacka, powstała osada rybacka, a później także miejscowość letniskowa, która otrzymała nazwę Orłowo. W 1931 roku podniesiona do rangi gminy i jako nowa jednostka administracyjna nazwana została Orłowo Morskie.  W 1935 roku została włączona do Gdyni.

Additional information:

Object belongs to the collection:

Orlowo and Kolibki in Postcards until 1939

Object categories:

Landscape

Period:

do 1919 roku

Kind/type:

Postcard

Author: nieznany

Date: 1906

Signature: MMG/HM/II/3507/4

Measurements: 9,1 x 14,00 cm

Material: tektura

License: CC BY-NC-ND 3.0 PL