Contrast:
Font:

Search the Digital Archive resources:

Franz Wandtke

Dwór w Kolibkach

Detailed description:

Pocztówka czarno-biała,  litografia, przedstawiająca dwór w Kolibkach. Podpisana w prawym marginesie: „Kolibeken”. Widoczne wschodnie skrzydło boczne – elewacja szczytowa dwukondygnacyjnego skrzydła z poddaszem użytkowym oraz elewacja frontowa parterowej części krytej  dachem dwuspadowym z lukarną i z dwoma symetrycznie umiejscowionymi drzwiami. Na odwrocie mieści się nadruk: „Franz Wandtke, Photograph, Danzig”. 

Majątek Kolibki przez wieku należał  najpierw do rodów rycerskich, następnie m.in. do patrycjuszy gdańskich, a w wiekach XVII i XVIII do znanych rodzin magnackich, takich jak Wejherowie, Radziwiłłowie, Sobiescy, czy Przebendowcy. Po rozbiorach majątek posiadały rodziny niemieckie. Dopiero w 1919 roku z rąk niemieckich Kolibki wykupił Polak Witołd Kukowski, ostatni właściciel majątku. 

Początki obecnego dworu w Kolibkach sięgają lat 20. XIX wieku, kiedy to zbudowano najstarsze skrzyło budynku. W 1884 roku właścicielem Kolibek został, pochodzący ze znakomitego rodu pomorskiego Wilhelm von Zitzewitz. To on dokonał gruntownej przebudowy dworu. Widoczne na fotografie wschodnie skrzydło zostało zbudowane przez niego.

Additional information:

Object belongs to the collection:

Orlowo and Kolibki in Postcards until 1939

Object categories:

Architecture

Period:

do 1919 roku

Kind/type:

Postcard

Author: Franz Wandtke

Date: 1906-1914

Signature: MMG/HM/II/3507/2

Measurements: 8,6 x 13,8 cm

Material: papier

License: CC BY-NC-ND 3.0PL