Kontrast:
Czcionka:

Przeszukaj zbiory Cyfrowego Archiwum:

Przystań rybacka w Orłowie, przy ujściu rzeki Kaczej

Opis szczegółowy:

Pocztówka czarno-biała, przedstawiająca przystań rybacką przy ujściu rzeki Kaczej, w Orłowie. Zdjęcie wykonane z drewnianego pomostu w stronę plaży, przedstawia szereg łodzi rybackich na brzegu. W tle widoczne zabudowania, m.in. po lewej mieści się dom, który w 1920 roku zamieszkiwał Stefan Żeromski, a przy prawej krawędzi widoczny jest fragment Kurhausu. W dolnym marginesie karty mieści się czerwony nadruk z tytułem: „Adlershorst bei Zoppot” (tł. Orłowo obok Sopotu) oraz nazwą wydawcy „Römmer und Jonas, Dresden”, a także  odręcznie naniesione pozdrowienia.
Na odwrocie są: nadruk, zielony znaczek pocztowy na nim stempel poczty z Sopotu, datowany na „8.8.06” oraz odręczny napis w jęz. polskim i niemieckim: „Osterreich (Galizien)// Monseniur Roman Wodecki/ Nowy Sącz/Dąbrowa”.

W drugiej połowie XIX, w tym miejscu, na gruntach należących do majątku w Kolibkach, częściowo należących do Redłowa i Małego Kacka, powstała osada rybacka, a później także miejscowość letniskowa, która otrzymała nazwę Orłowo. W 1931 roku podniesiona do rangi gminy i jako nowa jednostka administracyjna nazwana została Orłowo Morskie.  W 1935 roku została włączona do Gdyni.

Dodatkowe dane:

Kategorie obiektu:

Krajobraz

Okres:

do 1919 roku

Rodzaj/typ:

Pocztówka

Autor: nieznany

Data: 1906

Sygnatura: MMG/HM/II/3507/4

Wymiary: 9,1 x 14,00 cm

Tworzywo: tektura

Licencja: CC BY-NC-ND 3.0 PL